A Qubit olvasói elsöprő többséggel az örökös nyári időszámítást választanák
A hétvégén olvasóink véleményét kértük, miután az Európai Parlament úgy döntött, hogy 2021-gyel eltörli az óraátállítást. Mivel a tagállamoknak jövő tavaszig egy évük van arra, hogy eldöntsék, mikor hány óra legyen, az volt a kérdés, hogy Magyarország melyik időszámításra álljon át a határidőként megjelölt 2021-ben: a télire, vagyis inkább a reggelek legyenek világosak, vagy a nyárira, ami sötét reggelekkel, de világosabb estékkel jár?
A vasárnap reggel 9 (téli időszámítás szerint reggel 8) óta zajló szavazáson eddig csaknem 7000-en nyilvánítottak véleményt, és bár meglepően sokan nyilatkozták, hogy akármi a helyzet, ők a hajnali részegséget preferálják, a szavazatok csaknem kétharmadával erősen az örökös nyári időszámításnak áll a zászló. Az eredmények hétfő déli állás szerint a következők:
A Publicus Intézet ezerfős reprezentatív mintáján (ahol egyébként a válaszadók 78 százaléka támogatta az óraátállítás eltörlését) hasonló, 62 százalékos arányban támogatták a magyarok a nyári időszámítás kiterjesztését egész évre, míg 28 százalék szavazott a télire, igaz, ott a kérdőíven biztosan nem szerepelt olyan vonzó opció, mint a hajnali részegség.
Ezzel szemben ugyanakkor a Magyar Alvásszövetség például a téli időszámítást támogatja, a szervezet közleménye szerint ugyanis a csillagászati szempontokon is alapuló eredeti, téli időszámítás megtartása lenne a helyes lépés élettani és egészségügyi szempontokból. Ugyancsak a téli időszámítás mellett érvel az Országos Meteorológiai Szolgálat, így ugyanis egy órával „korábban” kapnák meg a magyar meteorológusok a legfrissebb modellfutásokat, ami a gyors és részletes előrejelzéshez kell, és ez éppen a nyári zivatarok időszakában lehet létfontosságú.
Kapcsolódó cikk a Qubiten: