Indiában 50 fok van, második hete tombol a hőség
Nem enged szorításából a hőség Észak-Indiában és Pakisztánban: a monszunidőszak jóval később köszönt be, mint szokott, így várhatóan június közepéig marad, de ezen a héten még biztosan kitart az európai fejjel szinte felfoghatatlan forróság, amely május közepén-végén vette harapófogójába a területet.

Vasárnap és hétfőn a Föld 15 legforróbb pontja közül 8 Indiában volt, a többi pedig a szomszédos Pakisztánban.

A legmagasabb hőmérsékletet a rádzsasztáni Churu városában mérték június 1-jén: 50,8 fokot. Másnap már csak 48,9 fok volt a környéken. Az indiai melegrekord egyelőre áll: 2016 májusában 51 Celsius-fokot mértek, ugyancsak Rádzsasztánban. A mostani hőhullámban a rádzsasztáni Barmer városban és környékén egy hét alatt hárman haltak meg a hőség miatt, 35-52 éves férfiak – de a hőhullám összes áldozatának száma több tucatra tehető.

Az utakat locsolják, hogy meg ne olvadjanak, a kórházak sürgősségi osztályait extra légkondicionálókkal, ventilátorokkal és gyógyszerekkel látták el. Különösen nagy gondot okoz az időjárás a földművelőknek és állattartóknak, mivel a víztározók, kisebb tavak és folyók kiszáradtak.

Új-Delhiből is azt jelentették, hogy még nem mértek ilyen forróságot ebben az évben. Az indiai főváros környékén múlt csütörtökön, pénteken és szombaton volt a legmelegebb, a hőmérséklet a Gandhi repülőtéren egyik nap a 46,8 fokot is elérte. Vasárnaptól szerdáig már „csak” 42-44 fokot jelentettek a régióból, de most hétvégére a hőség újabb tetőzését várják a környékre, rekordközeli hőmérsékletekkel.

A pakisztáni Jacobabadban a múlt hét végén 51,1 Celsius-fokot mértek, hétfőn és kedden 49 fokig nőtt a forróság. Bár a 15 millió lakosú Karacsiban csak 36-39 fok van, a fullasztó pára miatt az ott élők ennél jóval melegebbnek érezhetik az időt.
A meteorológusok átlagos monszunidőszakot jeleznek előre egész Indiára nézve, de regionálisan nézve már más a helyzet: Északnyugat-Indiában és Pakisztánban az átlagosnál szárazabb időszakot mutat a prognózis az elkövetkező hetekre.
Egy friss tanulmány szerint az el Niño Modoki időjárási rendszer hatására egyre gyakoribbá és tartósabbá válnak a hőhullámok Indiában, és az egyre veszélyesebb kánikulákra már 2020-tól számítani lehet.
Az eddigi hőség-világrekord egyelőre nincs veszélyben: a Meteorológiai Világszervezet szerint a Földön 1913. július 10-én volt a legmelegebb, a kaliforniai Halál-völgyben 56,7 Celsius-fokot mértek. Egy időjárás-történész azonban vitatja ezt, szerinte éppen száz évvel később, 2013. június 30-án volt a legmelegebb a Földön, 54 fok a Halál-völgyben.