Mintegy 2300 éves üvegműhelyt tártak fel a mai Szlovákia területén
Az Alpoktól északra csehországi régészek tárták fel a világ egyik legrégebbi ismert üvegműhelyét, amelyben az üvegékszerek mellett kelta érméket találtak, számol be róla a Live Science.
A szlovákiai Němčice (vagy Nyitranémeti) területén található vaskori műhely a korai településen az i.e. 3. és 2. században működhetett, a leletek alapján pedig üvegékszereket (karkötőket és gyöngyöket) gyártottak itt. De nemcsak üvegékszereket, hanem arany- és ezüstérméket is találtak a feltáró ásatások alkalmával, ami arra utal, hogy a település kereskedelmi központként működhetett. Az érméket a kontinentális Európában élő kelták készíthették, az Antiquity című folyóiratban közzétett cikk szerint pedig egy szentély is található a közelben.
A környéken az ásatások már több mint 20 évvel ezelőtt kezdődtek, azóta feltártak elsüllyedt kunyhókat, valamint találtak bronz amuletteket és érméket is. Utóbbi arra utal, hogy a település része lehetett a római kori Borostyánútnak, a Balti-tenger partvidékét a Földközi-tenger térségével összekötő kereskedelmi útvonalnak.
Igaz, hogy csak üvegékszereket találtak és üvegkészítő eszközöket egyelőre nem, a befejezetlen üveg- és borostyántárgyak jelenléte arra utal, hogy a němčicei műhelyben készítették őket. Az viszont egyelőre kérdés, hogy a kelták milyen eszközökkel és technológiákkal gyártottak ilyen üvegékszereket a világ egyik legkorábbi üvegműhelyében.
A műhely közelében egy négyzetalapú építményt is feltártak, ami a régészek szerint rituálék helyszíneként szolgálhatott korábban. Emiatt a kutatók úgy vélik, hogy Němčice nemcsak kereskedelmi és termelési központ lehetett, hanem egyfajta szellemi és rituális centrum is.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: