Megtalálták, honnan érkezett több mint egymilliárd éve kétszáz, a Földbe csapódott meteorit

2024.08.28. · tudomány

Kétszáz olyan meteorit eredetét, amely valaha a Földön csapódott be, csillagászok most a Marsra vezették vissza. Méghozzá a Mars két vulkanikus régiójában, a Tharsis és az Elysium nevű területeken található öt kráterhez.

A Mars közelmúltbeli történetében legalább tíz meteoritképző esemény azonosítottak. Amikor ezek megtörténtek, a meteoritok elég nagy sebességgel szakadhattak el a vörös bolygótól ahhoz, hogy Nap körüli pályára álljanak, és néhányuk akár a Földre is eljusson.

Az Albertai Egyetem tudósai most kétszáz ilyen meteorit eredetét követték nyomon, és öt becsapódási kráterhez jutottak el, amelyek a Mars két vulkanikus régiójában találhatók – számol be a LiveScience.

Meteoritok folyamatosan hullanak a Földre – a NASA becslése szerint naponta 48,5 tonna meteorit anyag hull le –, bár a többségük apró, észrevehetetlen porszemcsék formájában érkezik a felszínre. Ezek azonosítása nem könnyű, a kutatók az ‘80-as években foglalkozni kezdtek egy olyan meteoritcsoporttal, amely 1,3 milliárd éves és vulkáni eredetűnek tűnt. Így került képbe a Mars, de bizonyítékok csak akkor érkeztek, amikor a NASA Viking leszállóegységei össze tudták hasonlítani a Mars légkörének összetételét az ezekben a kőzetekben talált gázokkal.

Az anyagok összetételének azonosítására és összehasonlítására olyan módszert alkalmaztak, amely az általuk elnyelt, illetve kibocsátott fényminták elemzésére épül. A meteoritokat „küldő” kráterek számát tizenötre redukálták, majd ezt, a meteoritok sajátos jellemzői alapján még tovább szűkítették ötre, így jutottak a Tharsis és az Elysium nevű területeken található káretekhez.