Hatásosnak bizonyult egy epilepsziagyógyszer az alvási apnoe kezelésében

09.12. · tudomány

Egy Belgiumban, Csehországban, Franciaországban, Németországban, valamint Spanyolországban végzett kutatás kimutatta, hogy egy, az epilepszia kezelésében alkalmazott hatóanyag, a szultiám az alvási apnoe tünetein is segíthet, írja a Guardian az Európai Légzőszervi Társaság kongresszusán Bécsben bemutatott eredményekre hivatkozva.

Az alvási apnoe ventillációs mechanizmusának illusztrációja
photo_camera Az alvási apnoe ventillációs mechanizmusának illusztrációja. Fotó: Wikipédia

Az alvási apnoe a garat elzáródása miatt kialakuló légzési rendellenesség, ami alvás közben jelentkezik és légzéskimaradással jár. Sokan nem is tudják, hogy a gyakori megébredéseik és a kialvatlanságuk mögött ez áll, pedig 2021-ben publikált adatok szerint minden huszadik embert érinthet a hangos horkolással járó probléma.

Bár a szakértők szerint az alvási apnoe leggyakoribb kiváltó oka az elhízás lehet, így a kezelésnek a testsúly kontrollálását is magába kell foglalnia, az állapot kezelését eddig hagyományosan a légutak folyamatos szabadságát biztosító készülékekkel végezték. A folyamatos pozitív légúti nyomású (CPAP) gépek viselése azonban hosszú távon kényelmetlen a betegek számára.

photo_camera CPAP-gép használat közben. Fotó: JAMES TYE/AFP

A gyógyszeres állapotjavítás előtt akkor nyílhat meg az út, ha a mostani, 300 emberre kiterjedő vizsgálatsorozatot nagyobb mintán is megismétlik majd és hasonlóan kedvező lesz az eredmény. Az epilepsziagyógyszer ugyanis a legnagyobb adagolt dózisban a légzéskimaradások mintegy 50 százalékát megakadályozta, a 12. hét utáni kontroll során pedig magasabb véroxigén-szintet mértek a betegeknél alvás közben.

***

Minden eddiginél brutálisabb témával, a két és fél éve zajló ukrán háborúval, annak ukrán, orosz és globális hatásaival, valamint a béke esélyével foglalkoztunk a szeptemberi, csak Qubit+ tagoknak meghirdetett, exkluzív tudományos estünkön, az immár kilencedik Qubit Live-on.

Velünk volt Sz. Bíró Zoltán történész, Oroszország-szakértő, lapunk állandó szerzője, a Budapesti Corvinus Egyetem mesteroktatója, Rácz András hadtörténész, Oroszország-szakértő, a Német Külpolitikai Társaság (DGAP) vezető szakértője és Orbán Krisztián közgazdász, közíró, a globalizáció és a gazdasági világrend elemzője. A jegyek 24 óra alatt fogytak el, ha a következő eseményünkről nem szeretnél lemaradni, iratkozz fel mielőbb a Qubit+-ra!