Ez a távoli bolygó megmutatja, milyen jövő várhat a Földre
A KMT-2020-BLG-0414 nevű bolygó, amely 4000 fényévre található a Földtől, egy úgynevezett fehér törpe körül keringő kőzetbolygó. (A fehér törpe állapot a csillagfejlődés egyik, asztrofizikailag behatárolható, végső stádiuma.) Napunk várhatóan 5 milliárd év múlva alakul át ilyen fehér törpévé, előtte azonban vörös óriássá növekszik, felemésztve a Merkúrt, a Vénuszt, sőt, talán még a Földet és a Marsot is. Ha azonban a Föld megmenekül ettől, hasonlatos lehet ehhez a szóban forgó bolygóhoz – ismertették kutatók a Nature Astronomy című folyóiratban.
„Jelenleg nincs konszenzus arról, hogy a Föld elkerülheti-e, hogy valamikor elnyelje a vörös, óriás nap” – mondta Keming Zhang vezető szerző, a San Diegó-i Kaliforniai Egyetem csillagásza. „Mindenesetre a Föld bolygó csak még mintegy egymilliárd évig lesz lakható, amíg óceánjai elpárolognak az elszabadult üvegházhatás következtében, még jóval azelőtt, hogy elnyelhetné a vörös óriás.”
A csillagok élettartamuk nagy részében hidrogén héliummá alakulásával termelnek energiát. Amint azonban kimerítik hidrogén-üzemanyagukat, héliumot kezdenek termelni, ami az energiatermelés hatalmas növekedéséhez vezet, és ennek következtében eredeti méretük több százszorosára vagy akár ezerszeresére nőnek – elnyelve minden közeli bolygót, miközben vörös óriássá alakulnak.