Kiderült, miért nem léteznek mélytengeri krokodilok

2024.10.31. · tudomány

A krokodilok thallatosuchia néven ismert ősei, azaz az őskrokodilok a középső jura és a korai kréta korszakban (nagyjából 191-113 millió évvel ezelőtt) éltek, és két fő csoportot alkottak, a Teleosaurus és a Metriorhynchus csoportokat. Míg az előbbiek a mai krokodilokra hasonlítanak, az utóbbiak áramvonalas, delfinszerű testet és uszonyos szervet fejlesztettek ki, és ezzel jobbára boldogultak a tengeri környezetben – ismerteti a Popular Science cikke.

A fosszilis bizonyítékok azonban arra utalnak, hogy soha nem tudtak olyan mélységekbe ereszkedni, mint a delfinek és más cetfélék. A szakértők a közelmúltban készült több tucat koponyaszkennelésnek köszönhetően most már talán tudják, hogy miért – az őskrokodilok ormánya nem bírta a nyomást.

A brit Southamptoni Egyetem paleobiológusai által vezetett nemzetközi kutatócsoport komputer tomográfiával vizsgált meg tizenegy őskrokodil koponyát, összehasonlítva hat másik fosszilis fajjal, valamint tucatnyi mai krokodilfajjal – eredményeiket a Royal Society Open Science című folyóiratban most megjelent tanulmányukban részletezik. A felvételek segítségével a szakértők két orrmelléküreg-rendszer sajátosságaira figyeltek föl.

Bár a modern cetfélék orrmelléküreg-rendszere segít enyhíteni az óceáni nyomást a koponyájuk körül, a metriorhynchidák nagyobb orrmelléküregeivel az ellenkezője történt volna, sérülést vagy akár összeomlást okozva.

***

Rendkívül izgalmas témát, az alvás és az álmodás folyamatát, valamint ezeknek a memóriánkra, a biológiai óránkra, sőt az egészségünkre és a betegségeinkre gyakorolt hatását vizsgáljuk a novemberi, csak Qubit+ tagoknak meghirdetett, exkluzív tudományos estünkön, a tizedik Qubit Live-on.

Velünk lesz Bódizs Róbert pszichológus, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének kutatási igazgatóhelyettese, Fabó Dániel neurológus szakorvos, a Semmelweis Egyetem Idegsebészeti és Neurointervenciós Klinika Epilepszia Centrumának vezetője és Ella Krisztina molekuláris biológus, a Semmelweis Egyetem Élettani Intézetének kutatója. Ha nem szeretnél lemaradni, iratkozz fel mielőbb a Qubit+-ra!