Lángoló gitár az űrben – energiasugarakat lövell a különös nebula

A NASA új, szenzációs fotóin látható, hogy a Gitár-nebulát, vagy csillagködöt alkotó csillag lángszóróra hasonlító módon, sugárnyalábot lövell ki. A tiszta energiából létrejött antianyag-részecskéket tartalmazó kozmikus fáklya abban is segít a tudósoknak, hogy többet tudjanak meg a csillagok közötti térről.

photo_camera Forrás: NASA

A Gitár-nebula egy óriási hidrogéngáz-felhő, amely a Földtől mintegy 6500 fényévre található a Tejútrendszerben, és a B2224+65a pulzár - egy hatalmas csillagból megmaradt, gyorsan forgó neutroncsillag – összeomlása nyomán keletkezett, részletezi mások mellett a BBC Sky at Night. A Földről nézve olyan az alakja, mint egy gitáré, valójában azonban kaotikus, alaktalan, áramló tömegről van szó. A gitár alakját a pulzár – egy gyorsan forgó neutroncsillag – által kilövellt részecskék nyomán keletkező buborékok alkotják. A kifelé nyúló sugárnyaláb pedig (ami miatt úgy néz ki, mint a lángszórós gitár egy Ted Nugent koncerten), energikus anyag- és antianyag-részecskékből áll.

link Forrás

A Gitár-csillagködöt 1993-ban fedezték fel, azóta a tudósok megállapították, hogy a pulzár körülbelül 5,76 km/h sebességgel forog. Ennek következtében hatalmas, mintegy 2 fényév, azaz 19 billió kilométer hosszúságú energiasugarat is kilő. A csillagászok a NASA Chandra röntgenobszervatórium és a Hubble űrteleszkóp segítségével készítettek mozgóképet az extrém kozmikus objektumról. A videó a 2000-ben, 2006-ban, 2012-ben és 2021-ben látott változásokat mutatja. A kutatók szerint az történik, hogy a pulzárok gyors forgása és erős mágneses mezeje részecskegyorsulást és nagyenergiájú sugárzást okoz, amely anyag- és antianyag-részecskéket hoz létre.