Fejbőrre tetoválható elektródákat fejlesztettek ki, amik megkönnyíthetik az EEG vizsgálatokat

Amerikai kutatók olyan eltávolítható tetoválást fejlesztettek ki, ami megkönnyítheti az emberi agyhullámok vizsgálatát. A New Scientist hétfői cikke szerint az új fejlesztés kiválthatja a hagyományos elektroenkefalogram (EEG) mérések során használt gélt, valamint elektródákat, amiknek fejbőrre történő felhelyezése sokszor időigényes és nehézkes folyamat.

Lu Nan-su, a Texasi Egyetem (Austin) kutatója és kollégái ezen problémák kiküszöbölésére egy olyan ideiglenes tetoválással álltak elő, amit a neurológiai vizsgálat alá vont páciens fejbőrére lehetne „nyomtatni”. A Cell Biomaterials folyóiratban bemutatott tetoválásban használt festék két különböző polimerből épül fel, jól vezeti az áramot, tartós, és nem irritálja a bőrt.

Így néz ki a fejbőrre felvitt ideiglenes tetoválás, ami képes agyhullámok mérésére
photo_camera Így néz ki a fejbőrre felvitt ideiglenes tetoválás, ami képes agyhullámok mérésére Fotó: Nanshu Lu

A személyre szabott tetoválást egy számítógépes program tervezi meg a háromdimenzióban beszkennelt fejforma alapján, majd egy robotkar által vezérelt nyomtató viszi fel a festéket a bőrre. A tetoválás két részből áll: kör alakú elektródákból, amik mérik az agyi aktivitást, valamint azokat a nyak hátuljához rögzített kábelekkel összekötő vonalakból, amik szállítják a jeleket.

„A technológiánk megtestesíti az első hajkompatibilis, ideiglenes e-tetoválást, ami lehetővé teszi az agyi aktivitás kiváló minőségű monitorozását” – mondta Lu. Az eddigi tesztek során a tetoválás jól működött kopasz és nagyon rövidre vágatott, buzz cut stílusú fejbőrön. „Bár a módszert még nem teszteltük kimerítően hosszú, vastag és göndör hajon, módosított fúvókák vagy hajat szétválasztó robotujjak [ilyen frizurák esetén] is lehetővé tehetik a jövőben [az alkalmazását]” – mondta. Emellett a későbbiekben a tetoválásba ágyazott adattovábbítók az egész mérési folyamatot vezeték nélkülivé tehetik.