A szifilisz mintegy 9000 éves nyomaira bukkantak Amerikában

2024.12.19. · tudomány

Régóta vita tárgyát képezi, hogy mikor terjedhetett el a világon először a szifilisz és a többi, hasonló megbetegedés. A tudományos életben több elmélet is tartja magát, sokan úgy vélik, hogy a fertőzést Kolumbusz 1493-ban hozta be Európába, így alakulhatott ki a 15. századi járvány a kontinensen.

Mások szerint VIII. Károly francia király 1494-es itáliai hódítása után alakult ki a betegség. Egy friss tanulmány viszont most arra hívja fel a figyelmet, hogy a szifiliszt okozó baktériumtörzs, a Treponema pallidum már 9000 éves amerikai csontmaradványokból is kimutatható.

A Guardian számolt be róla, hogy a leletekből összesen öt olyan genomot tudtak rekonstruálni a kutatók, amik a mai baktériumtörzsekhez hasonlók, tehát a betegség kialakulásában szerepet játszhattak.

9000 éves amerikai csontleletek, amelyekből kimutatták annak a baktériumtörzsnek a nyomát, ami a szifiliszt is okozhatja.
photo_camera 9000 éves amerikai csontleletek, amelyekből kimutatták annak a baktériumtörzsnek a nyomát, ami a szifiliszt is okozhatja. Fotó: Darío Ramirez

Az argentin csípőcsontból, a chilei alsó lábszárcsontból, a perui fogból, valamint a mexikói felső- és alsó lábszárcsontokból kinyert információk alapján egy olyan baktériumősre következtetnek, ami a ma is élő és fertőzéseket okozó törzs őse lehet. Ez a radiokarbonos kormeghatározás alapján a leletekkel együtt 9000 éves lehet.