Úgy tűnik, sikerült megmenteni a kihalással fenyegetett ibériai hiúzt, de még nem dőlhetünk hátra

Az ibériai hiúz, amelynek hossza alig éri el a 100 cm-t, magassága pedig a 45 cm-t, nagyon ritkának számít. A teljes kihalás fenyegette, ma azonban egy sikeres mentési programnak köszönhetően újra mintegy kétezer vadon élő példány található Spanyolországban és Portugáliában, így nagyobb valószínűséggel maradhat meg hosszú távon is ez a macskaféle – írja a BBC.

A mélyponton, a kilencvenes évek végére alig száz hiúz maradt két, egymással nem érintkező populációban, és közülük csak 25 volt szaporodóképes korú nőstény.

photo_camera Szabadon engedett, jeladós ibériai hiúz, Granada környékén, Spanyolországban Fotó: JORGE GUERRERO/AFP

A hiúzok esetében a gyors állománycsökkenés oka az egyre kiterjedtebb, intenzív mezőgazdaság volt, de a növekvő járműforgalom is szedte áldozatait (tavaly a hiúzpusztulások 80 százaléka az utakon történt), és egyre nagyobb küzdelem folyt az élelemért: a hiúz számára zsákmányt jelentő vadnyulak száma két járvány következtében a töredékére csökkent. 2005-re Portugáliában már nem maradt hiúz, viszont ez volt az az év, amikor Spanyolországban megszületett az első fogságban tartott alom. További három évbe telt, mire Portugália is nemzeti védelmi cselekvési tervről döntött a faj megmentése érdekében.

Spanyolországban több helyen is működik a hiúzmegőrző program, amely gondos kiválasztás révén az olyan, fiziológiailag és viselkedés szempontjából egészséges egyedek előállítására összpontosít, amelyek alkalmasak a visszatelepítésre.

Portugáliában, az algarvei Silvesben létesült az ibériai hiúzok nemzeti tenyészközpontja, ahol a cél kettős: felkészíteni őket a vadonban való életre és párosítani őket a szaporodáshoz. A központban a hiúzok a legritkább esetben találkoznak emberrel, a táplálék egy alagútrendszeren érkezik el hozzájuk, hogy véletlenül se társítsák az élelmet az emberekkel. Aztán, amikor eljön az ideje, szabadon engedik őket. A genetika határozza meg, hogy hová kerülnek (portugál vagy spanyol területre), hogy csökkentsék a beltenyésztés vagy a betegségek kockázatát.

Ha az állomány a két országban eléri a stabil öt-hatezres számot, akkor kijelenthető, hogy az ibériai hiúz megmenekült. A program 2035-re várja, hogy ezt a pontot elérjék.