Zuckerberg hirtelen megvilágosodott: eltűnik az amerikai Facebookról a tényellenőrzés

01.07. · TECH

A Meta kedden bejelentette, hogy véget vet az Egyesült Államokban a platformjain futó tényellenőrzési programjának, és azt egy olyan felhasználói funkcióval helyettesíti, ami az X-en alkalmazott Community Notesra hajaz.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy független tényellenőrző szervezetek és szakértők többé nem bélyegezhetnek meg bejegyzéseket félrevezetőnek vagy hamisnak, cserébe a Facebook, az Instagram és a Threads felhasználói jelezhetik, ha valamilyen tartalmat kiegészítéssel szeretnének ellátni.

„A szakértőknek, ahogy mindenki másnak, megvannak a saját elfogultságaik és nézőpontjaik. Ez megmutatkozott abban, hogy egyesek mit és hogyan ellenőriztek tényszerűség szempontjából. A program, amit tájékoztatásra szántunk, túl gyakran vált a cenzúra eszközévé” – írta közleményében a Meta. A cég szerint az évek során hiába tettek erőfeszítéseket a platformjain található őrült mennyiségű tartalom kezelésére, nem tudták tartani a tempót. „Egy pont után már túl sok hibát követtünk el, frusztrálva a felhasználóinkat, és túl gyakran álltunk annak a szabad véleménynyilvánításnak az útjába, aminek a biztosítását ígértük.”

Az amerikai felhasználóknál a következő néhány hónapban fokozatosan vezetik be a Community Notes funkciót. A megjelölt posztoknál az X-hez hasonlóan egy feliratként jelennek majd meg a kiegészítések, ami azt is jelenti, hogy az esetleges megtévesztő posztok mindenképpen a felhasználók szeme elé tudnak kerülni – a tényellenőrző rendszerben előbb látszott a figyelmeztetés, és csak továbbkattintás után lehetett megtekinteni a posztot.

A cég vezérigazgatója, Mark Zuckerberg a Threadsen részletezte a változásokat: egyszerűsítik a tartalmakra vonatkozó megkötéseket, nem korlátozzák többé a bevándorlás vagy gender témájú posztokat, több figyelmet fordítanak az illegális tartalmak moderálására, a részrehajlás elkerülése érdekében Kaliforniából Texasba költöztetik a moderátorokat, illetve szorosan együttműködnek Donald Trump elnökkel a szólásszabadság biztosítása érdekében.

A háttérben meghúzódó Trump-szál

A tényellenőrzés jelenségével az Egyesült Államokban leginkább Donald Trump híveinek van problémája, mivel a közösségi médiában félrevezetőként megjelölt álhírek, vagy jó esetben félinformációkra alapuló történetek is igen gyakran a MAGA-közeli körökből kerültek ki az elmúlt években. Így már nem nehéz összerakni a történetet, hogy a Meta miért vezeti ki épp most, napokkal Trump második elnöki ciklusának kezdete előtt ezt a funkciót.

Mark Zuckerberg korábban látszólag nem ápolt túl jó viszonyt a régi-új amerikai elnökkel, de megnyilvánulásai alapján már a novemberi választás előtt is igyekezett felkészülni arra a lehetőségre, ha újraválasszák Trumpot – a techszektorban egyébként is felüdülés egy republikánus elnököt viszontlátni a demokraták ipari szabályozásra vonatkozó terveit ismerve.

Zuckerberg nem sokat tétlenkedett: november 28-án derült ki, hogy Trump mar-a-lagói birtokán már együtt is vacsorázott a megválasztott elnökkel, aztán hogy egyértelmű legyen a viszony, december 1-én a Meta nevében 1 millió dollárt adományozott Trump elnöki beiktatási alapjának – ráadásul szintén épp ma derült ki, hogy az elnök nagy barátja, a UFC-t vezető Dana White beült a Meta igazgatótanácsába.

Azt, hogy az USA-n kívül is felváltja-e majd a közösségi ítélethozás a tényellenőröket, egyelőre nem tudni.