Kutatók rájöttek, hogyan lehet kitörölni az agyból a negatív emlékeket

Ígéretes módszert fedeztek fel a negatív emlékek gyengítésére a pozitív emlékek újraaktiválásával, ami a traumákkal kapcsolatos mentális egészségügyi problémák kezelését is elősegítheti – írja a Science Alert.

Egy nemzetközi kutatócsoport vizsgálatában 37 résztvevőt kértek arra, hogy értelmetlen szavakat társítsanak negatív képekkel, például valamilyen sérüléssel vagy veszélyes állatokkal. Másnap ezeknek a szavaknak a felét már pozitív képekkel, például derűs tájakkal vagy mosolygó gyerekekkel kellett társítaniuk, majd ezután is kaptak egy napot, hogy alvásuk során rögzüljenek az asszociációk. Ezt alvás közben hangjelzéssel is megerősítették, mivel az alanyoknak a memóriakonszolidáció szempontjából kritikus alvási fázis (nem gyors szemmozgás, NREM) alatt lejátszották az értelmetlen szavak felvételeit.

A kutatók elektroenkefalográfiás (EEG) megfigyeléssel mérték a résztvevők agyi aktivitását, és észrevették, hogy a pozitív képekkel társított szavak lejátszása során nagyobb théta-sávos akvitivást mutatott az agyuk – ez az érzelmi memóriafeldolgozáshoz kapcsolódik.

Elektroenkefalográfos (EEG) vizsgálat
photo_camera Elektroenkefalográfos (EEG) vizsgálat (A kép illusztráció) Fotó: AJ PHOTO/BSIP

Később a kitöltött kérdőívekből az derült ki, hogy a résztvevők jóval nagyobb arányban emlékeztek a pozitív asszociációkra, mint a negatívakra, ami azt sugallja, hogy ehhez hasonló, noninvazív beavatkozások is módosíthatják az averzív emlékeket és érzelmi reakciókat, vagyis új lehetőségek nyílhatnak a traumák és más pszichológiai állapotok kezelésére.

Ugyanakkor azt sem hallgatják el a tudósok, hogy kontrollált kísérletük eredményei még csak a kezdetet jelentik, és nem jelentenek azonnali megoldást, hiszen a traumatikus események valószínűleg mélyebben rögzült emlékeket hoznak létre, mint a vizsgálatban használt negatív asszociációk – ezért még több és nagyobb hasonló kutatásra van szükség.