A testvérek közti versengésben a szülők inkább az idősebb gyerekek és a lányok mellé állnak
A testvérekkel szembeni eltérő bánásmódnak negatív következményei lehetnek a gyerekek fejlődésére nézve, főként a kevésbé favorizáltaknál. A kivételezés pedig káros családi mintázatokra is fényt deríthet – hangsúlyozzák a Psychological Bulletin című folyóiratban megjelent tanulmány szerzői.
A szerzők számos forrásból – köztük folyóiratcikkekből – származó adatokat elemeztek, amelyek közel húszezer alanyra vonatkoztak az Egyesült Államokból, Nyugat-Európából és Kanadából. A kutatás figyelembe vette a testvérek születési sorrendjét, nemét, személyiségüket – jellemzően a szülők által közöltek szerint –, és azt vizsgálta, hogy ezek összefüggenek-e a szülői kivételezés különféle aspektusaival. A legtöbb esetben a források csak a gyermekek beszámolóit használták fel, bár néhány esetben a szülők beszámolóit is figyelembe vették.
Ezek alapján úgy tűnik, az idősebb testvéreket általában előnyben részesítik a szülők, legalábbis ami a kontrollt illeti: nagyobb önállóságot kapnak, kevésbé ellenőrzik őket, mint fiatalabb testvéreiket. A differenciált kontroll pedig – függetlenül attól, hogy fejlődési szempontból indokolható-e vagy sem – a kevésbé favorizált testvérek alacsonyabb önértékelésével és akár problémás viselkedésével is összefüggésbe hozható, mind gyermek-, mind serdülőkorban.
A szülők arról számoltak be, hogy a lányokat többször részesítették előnyben, bár ezt a gyerekek nem feltétlenül vették észre. A szerzők szerint ez arra is utalhat, hogy a lányokat általában könnyebb nevelni.
A kutatással kapcsolatban a Guardian idézi Laurie Kramert, a bostoni Northeastern University alkalmazott pszichológiaprofesszorát, aki arra figyelmeztet, hogy az adatok nagyon különböző helyekről érkeznek, és eltérő módon gyűjtötték őket. Az elemzés pedig nem veszi figyelembe a kulturális normák folyamatos változásait. Hozzátette azonban, hogy fontos megállapítás az, hogy maguknak a gyerekeknek a tulajdonságai és viselkedése is befolyásolja a szülők hozzáállását.
„A gyerekek is megkönnyíthetik a szülők számára a szülői magatartást, és ez nagyon fontos. A szülők különbséget tesznek a gyermekeik között, de ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy az egyiket jobban szeretik, mint a másikat. Nem tehetünk arról, hogy mit érzünk, de határozottan tehetünk arról, hogyan viselkedünk a gyermekeinkkel szemben” – összegez a szakértő.