Őrületes delfinbuli tombol Kalifornia partjainál
![](https://assets.4cdn.hu/kraken/78nrXRwnaxu37V85s-xxs.jpeg?width=96&height=96&fit=crop)
A Monterey Bay Whale Watch munkatársai a szürke bálnák (Eschrichtius robustus) vonulását készültek megfigyelni, amikor váratlanul egy hatalmas delfinraj közepén találták magukat. A drónfelvételek tanúsága szerint Kalifornia partjainál, a Carmel-öbölben nagyjából 1500 Risso-delfin (Grampus griseus) gyűlt össze, és szemlátomást remekül érezték magukat: ugráltak, csapkodtak a farkukkal és szorosan körbevették a kutatók csónakját, némelyikük pedig a hajó orra előtt képződő hullámot is meglovagolta.
Ez utóbbi nem számít kifejezetten ritkaságnak, a Tengeri emlősök enciklopédiája szerint mióta léteznek megfelelő gyorsaságú hajók, a különböző delfinfajok a mestereivé váltak ennek a játéknak, az igazán profik pedig úgy tudnak helyezkedni, hogy teljes egészében a hullámra bízzák magukat, a farokúszójukkal nem is segítenek rá az úszásra.
Nem példa nélküli, de ritka
Bár ritka látványnak számít, egy ekkora delfinraj felbukkanása nem példa nélküli: Colleen Talty tengerbiológus szerint a Monterey Bay Whale Watch munkatársai is láttak már hasonlót. A Risso-delfinek egy-egy raja általában 10-30 állatból áll, Talty szerint most több ilyen raj gyűlhetett össze, és amellett, hogy a kutató szerint „hatalmas bulit csaptak”, dél felé tartottak. Az sem véletlen, hogy a delfinek épp a Carmel-öbölben verődtek össze: a tengerbiológus szerint itt egy mély tengeri kanyon húzódik, ami miatt a mélyben rákra és tintahalra vadászó állatok itt kerülhetnek a legközelebb a kaliforniai partokhoz.
Evan Brodsky, a nagyjából hat méter hosszú felfújható kutatóhajó kapitánya szerint a raj miatt az útvonalukat is kénytelenek voltak megváltoztatni, és a delfinekkel tartani, nehogy nekimenjenek az állatoknak. Ez az állatvédelmi szempontokon kívül már csak azért sem lett volna túl jó ötlet, mert egy átlagos Risso-delfin fél tonnásra és csaknem négy méter hosszúra is megnőhet.
A Risso-delfin nem veszélyeztetett, de a többi tengeri emlőshöz hasonlóan a zajszennyezés veszélybe sodorhatja a populációkat, ezen kívül a legnagyobb veszélyt a halászfelszerelések jelentik rájuk. A fajt Indonéziában, Japánban, a Karib-térségben, Srí Lankán és a Salamon-szigeteken a húsáért vadásszák, a part mentén élő populációkra pedig a tengerbe kerülő szennyező anyagok jelentenek veszélyt.