A fiatalkori hallásproblémákért felelősek lehetnek a zajszűrős fejhallgatók is

A zajszűrős fejhallgatók egyre népszerűbbek, különösen a fiatalabb generációk körében, mivel épp a környezeti zajok kizárásával képesek tökéletesebb élményt nyújtani. Repülőjáratokon, tömegközlekedési eszközökön, de akár irodákban is használnak „over-ear” fejhallgatót. Egyre többen szinte divatkiegészítőként viselnek fejhallgatót nyilvános helyeken, legyen szó hírességekről vagy hétköznapi emberekről – eközben pedig az apró fülhallgatók használata már teljesen általános.

A kényelmünket és a kristálytiszta hangzást szolgálja ez a kiegészítő, és valamiképp „kikapcsol" bennünket a környezetünkből. Vajon károsítja közben dobhártyánkat is, illetve a zajok azonosításának és feldolgozásának képességét?

A kutatók és tudósok szerint lehet káros hatása. A BBC hosszabb riportban foglalkozik a témával, azt vizsgálva, hogy a zajszűrős fejhallgatók vajon szerepet játszanak-e a fiatalok hallásproblémáiban.

Egy látogató fejhallgatót tesztel egy elektronikai vásáron, Berlinben
photo_camera Egy látogató fejhallgatót tesztel egy elektronikai vásáron, Berlinben Fotó: SOEREN STACHE/dpa Picture-Alliance via AFP

A BBC egy egy 25 éves londoni lány, Sophie történetéből indul ki, aki audiológusi vizsgálatra jelentkezett. Úgynevezett hallásfeldolgozási zavart (APD) diagnosztizáltak nála, egy olyan neurológiai állapotot, amelyben az illető hallja ugyan a hangokat, zajokat, de az agynak nehézséget okoz a hangok, a beszélt szavak megértése. Sophie APD diagnózisának oka ismeretlen, de audiológusa úgy véli, hogy szerepet játszhat benne a zajszűrős fejhallgató túlzott használata, amelyet Sophie naponta akár öt órán keresztül is visel.

„Hallom a zajokat, csak nem tudom, honnan jönnek. Tudom, hogy valakinek a hangját hallom, csak nem tudom elég gyorsan azonosítani” – mondja Sophie, aki arról is beszámol, hogy számára szorongást keltő, ha hangos környezetben van és nem visel fejhallgatót a zaj kizárására.

Renee Almeida, az Imperial College Healthcare NHS Trust felnőtt audiológiai klinikai vezetője szerint fontos, hogy sokféle hangot halljunk, hogy az agy eldönthesse, mire kell összpontosítani.

Emellett arról számol be, hogy az elmúlt évben megnövekedett a hallásvizsgálatra beutalt fiatalok száma. „A hangok meghallása és a hallgatás, figyelés között különbség van. Azt látjuk, hogy ez utóbbi károsodik” – magyarázza. A lehetséges terápiák között ott van az egyszerű gyakorlás is, a beszéd háttérzajból való kiemelésének gyakorlása, a környezet hangjainak megkülönböztetése, azonosítása.

Claire Benton, a Brit Audiológiai Akadémia alelnöke szerint a probléma az, hogy a mindennapi hangok blokkolásával az agy egyszerűen „elfelejtheti” kiszűrni a zajt. „Egyfajta hamis környezetet hozunk létre a fejhallgató viselésével, ha csak azt halljuk, amit hallgatni akarunk. Hogyha nem kell »megdolgozni« érte” – mondja a szakember. „Az összetettebb, magas szintű hallási képességek az agyban csak a tizenéves kor vége felé alakulnak ki teljesen. Tehát, ha folyton zajszűrős fejhallgatót visel valaki, és ebben a hamis világban van a kérdéses korban, akkor ez kissé késlelteti a beszéd és a zajok feldolgozásának képességét.”