Neurodivergens alkotókkal dolgozik együtt új projektjében a Budapest Galéria

A Budapesti Történeti Múzeum - Budapest Galéria egy alkotók, szakemberek és kurátorok közti műhelymunkát követő, csoportos kiállítással szeretne társadalmi párbeszédet kezdeni a neurodiverzitás (eltérő idegrendszeri működés) fogalmáról, annak sokszínűségéről, társadalmi megítéléséről, a hozzá kapcsolódó, mindannyiunkat érintő jelenségekről és fogalomkészletről.
Most pályázatban keresnek olyan alkotókat, akik az eltérő idegrendszeri működés valamelyik kategóriájába esnek (pl. autizmus, ADHD, Tourette-szindróma), akik szívesen beszélnek róla, alkotásaikban is készek feldolgozni, kifejezni azt, és akikkel együtt dolgozhatnának ebben a mintegy féléves projektben.
Hermann Júlia, a projekt egyik kurátora a Qubit kérdésére így jellemezte a projektet: „Amellett, hogy a művészet kézenfekvő önkifejező és terápiás eszköz lehet sok atipikus idegrendszeri működéssel élő személy esetében, a neurodiverzitás mint egy, a keretek szétfeszítését, szabálytalanságot vállaló rendszer, párhuzamba kerül magával a képzőművészettel is. A Neurodiverz Műhely képviseletében meghívott szakmai együttműködő partnerek, a pályázat során bekerült kiállító művészek és a Budapest Galéria kurátorai egy hosszú, tanulási és alkotási folyamaton keresztül közösen alakítják majd a kiállítás alapjait és végsőt formáját.”

A neurodiverzitás alatt általánosságban az atipikus idegrendszeri működést és az ahhoz köthető folyamatokat, jelenségeket, állapotokat érti a köznyelv. A kifejezés azonban magában hordozza az egyenlő bánásmódra és feltételekre törekvést, amely gyakran az érdekérvényesítéssel is összekapcsolódik. A neurodiverzitás mozgalom flexibilitását és inkluzivitását mutatja, hogy egyes, tágabb értelmezés szerint lefed mindenkit, akinek van idegrendszere: és ahogy nincs két egyforma agy, nincs két egyforma ember sem – áll a Budapest Galéria közleményében.
„A Budapest Galéria kiállításai gyakran hívják fel a figyelmet különböző aktuális társadalmi jelenségekre” – mondja Hermann Júlia. „A neurodiverzitás fogalma, bár évtizedek óta ismert, a közelmúltban lett egyre közismertebb és fordult egyre több figyelem az atipikus idegrendszeri működés különböző fajtái, a különbségek elismerése és felvállalása felé. A projekt célja, hogy minél szélesebb rétegek számára, minél érthetőbb módon adjon adekvát képet egyéni tapasztalások – vagyis neurodivergens alkotók munkáinak – összességén keresztül a fogalomról.”

A műhelymunkát összegző kiállítás 2025 novemberében nyílik meg.
Kapcsolódó cikkek a Qubit-en: