Az, hogy hol élünk, befolyásolhatja a demencia kialakulásának kockázatát is

Egy új tanulmány szerint a szegényebb, kevésbé fejlett környékeken élőknél nagyobb lehet a demencia kialakulásának kockázata, mint a tehetősebb területek lakóinál.

A Neurology című folyóiratban közzétett kutatás nem azt bizonyítja, hogy a hátrányos helyzetű környéken való élés a demencia oka lenne, de kapcsolatot mutat az adott környék körülményei és az agyi egészség között – ismerteti a Knowridge.

A chicagói Rush Egyetem kutatói 6781 embert vizsgáltak, akiknek átlagéletkora 72 év volt. A résztvevők négy különböző chicagói negyedben éltek, és a vizsgálat kezdetén, majd legalább hat éven át, háromévente kognitív és memóriatesztekben vettek részt. Az adott környékek fejlettségi szintjét az amerikai népszámlálási adatok alapján mérték, amelyek a jövedelmi, oktatási, foglalkoztatási adatok mellett például a fogyatékkal élők arányára vonatkozó információt is tartalmaznak.

Egy idősotthon lakói Chicagóban
photo_camera Egy idősotthon lakói Chicagóban Fotó: JIM VONDRUSKA/NurPhoto via AFP

Két és félezer résztvevőt alaposan megvizsgáltak a demencia jelei, tünetei szempontjából is. A tanulmány egyértelmű tendenciát talált: minél inkább hátrányos helyzetű egy környék, úgy nő az Alzheimer-kór aránya is a lakosság körében. A legjobb helyzetű területeken élők mintegy 11 százalékánál alakult ki demencia, míg a leghátrányosabb helyzetű városrészekben 22 százaléknál.

Egyéb tényezők, például az életkor, az iskolai végzettség és a nem figyelembevétele után is több mint kétszer akkora valószínűséggel alakult ki demencia a leghátrányosabb helyzetű városrészekben élőknél, mint a legjobb helyzetű területeken élőknél.

A kutatás vezetője Pankaja Desai szerint az eredményeik azt mutatják, hogy „a közösség, amelyben élünk, befolyásolhatja a demencia kialakulásának kockázatát. Sok korábbi tanulmány az egyéni kockázati tényezőkre összpontosít, mi azonban közösségi szinten akartuk mindezt megvizsgálni”.

A tanulmány azt is megállapította, hogy a hátrányos helyzetű környéken élők memóriája és kognitív képességei mintegy 25 százalékkal gyorsabban romlottak, mint a kedvezőbb helyzetű területeken élőké.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás
link Forrás
link Forrás