Kereszteződött egymással a világ két legkártékonyabb invazív termeszfaja

Még nagyobb pusztításra lehet képes a Coptotermes gestroi és a Coptotermes formosanus hibridje, mint a felmenői külön-külön – ami azért is rossz hír, mert a két Ázsiából származó invazív faj már így is hatalmas károkat okoz ott, ahol elterjedt. Az már 2015-ben kiderült, hogy a két faj egyedei képesek párosodni egymással, de a kutatók azt remélték, hogy az utódok nem lesznek már nemzőképesek, így kolóniákat sem képesek létrehozni.

Thomas Chouvenc entomológus szerint az első laborkísérletek alapján még biztatónak tűnt a helyzet, ezért jogos volt a remény, hogy a hibrid nem bukkan fel vadon. Ez így is volt egészen 2021-ig, amikor a kutatók egy olyan termeszfajjal találkoztak, amilyet korábban még nem láttak a környéken. A genetikai vizsgálatok bebizonyították, hogy a termeszek a két másik invazív faj hibridjei.

link Forrás

Chouvenc és társai minden évben gyűjtöttek a hibridekből, de csak 2024-ben találták meg az első kolóniájukat egy Fort Lauderdale-i parkban. A felfedezésről szóló tanulmány a napokban jelent meg.

Megállíthatatlan folyamat

Az entomológus szerint a most feltárt termeszfészek már legalább öt éve működhetett, és Florida területén valószínűleg még több száz hasonló található – de valószínű, hogy a probléma nem áll meg az állam határain belül, sőt, még az Egyesült Államokon belül sem, Fort Lauderdale-t ugyanis nem ok nélkül nevezik a világ yachtfővárosának, Chouvenc korábbi kutatásaiból pedig kiderült, hogy ezek az invazív termeszek terjesztésének leghatékonyabb eszközei.

A hibridizáció bárhol végbemehet, ahol a két faj egymás mellett él: a kutatók felvették a kapcsolatot taiwani kollégáikkal, ahol nemrégiben szintén megerősítették a hibridek jelenlétét. A folyamat legalább tíz éve tart, és lehetetlen megállítani, így Chouvenc szerint most az a feladat, hogy minél többet megtudjanak a hibridekről, és ennek megfelelően fel tudjanak készülni az invazív termeszek minél hatékonyabb irtására is.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás
link Forrás