Viking aranykincset találtak a Man-szigeten

Ronald Clucas veterán fémkeresős idén tavasszal talált rá arra a fél viking kori karperecre, amelyet most nemzeti kinccsé nyilvánítottak a Man-szigeten, és amelyet most fognak kiállítani a főváros, Douglas múzeumában.
A lelet, annak ellenére, hogy a sziget komoly viking múltra tekint vissza, ritkaságnak számít: a pénzügyi tranzakciókat inkább ezüstben végezték, ehhez pedig vegyesen használtak pénzt és nemesfémet. Ez lehetett az oka annak is, hogy csak a karperec fele került elő, a rajta található nyomok alapján kétszer is levágtak belőle, valószínűleg két külön tranzakció alkalmával.
Az ékszerdarab 3,7 cm hosszú és 27.26 grammot nyom. Allison Fox, a Man-szigeti Múzeum régészeti gyűjteményének kurátora szerint a viking korban az ehhez hasonló ékszerek nemcsak a tulajdonosuk gazdagságát mutatták, hanem fizettek is velük, de hogy hogyan került az arany a föld alá, azt már nem lehet megfejteni. Fox szerint elképzelhető, hogy szándékosan rejtették el, de az is, hogy valaki az északi isteneknek ajánlotta fel áldozatként.
Négy tehén ára
A szigeten a vikingek a kilencedik században jelentek meg, először kereskedőként érkeztek, majd le is telepedtek. A kereskedelemhez jellemzően ezüstöt használtak, a pénzérmék értékét is a súlyuk alapján szabták meg, és gyakran beolvasztották őket – éppenséggel azért, hogy a mostanihoz hasonló ékszereket készítsenek belőlük.

A Man-szigeten alkalmazott árfolyam ugyan nem ismert, de a 11. századi Izlandon az egy eyrir (27 gramm) súlyú karperecdarab elég sokat érhetett: az átváltás szerint nyolc uncia ezüstnek felelt meg, amiből 4 tehenet vagy 24 bárányt lehetett kapni, másfélszer ennyiből pedig már egy felnőtt rabszolgát is.
Nem véletlen, hogy a legtöbb áru értékét ezüstben adták meg: aranyból jóval kevesebb volt forgalomban, és bár az ehhez hasonló megcsonkított tárgyak is arra utalnak, hogy használták a kereskedelemben is, fizetőeszközként inkább az ezüst terjedt el. Nem ez volt az első alkalom, hogy pályafutásának ötven éve alatt Clucas viking leletre bukkant, húsz évvel ezelőtt egy szintén fizetőeszközként használt viking kori rúdezüstöt talált.