A Qubit a szabad és tájékozott magyar nyilvánosságért dolgozik.
Segítsd a munkánkat!
Az idén nyáron az egész Földet fojtogató kánikula Nagy-Britanniát is rosszul érintette: Manchesterben láprétek gyulladtak ki, Walesben autóutak olvadtak el, a műholdfelvételeken pedig egyértelműen látszik, ahogy a szárazság zöldből barnába borította a szigetet.
Ideje volt már, hogy végre haszonélvezői is akadjanak a brit hőségnek, bár arra kevesen számíthattak, hogy épp a régészek lesznek azok. A száraz mezők fölött repkedő légi régészek az elmúlt néhány hónapban rejtélyes neolitikus szertartási helyszínekre, vaskori telepekre és halomsírokra, de még egy római farm maradványaira is bukkantak.
„Ez a hosszan tartó, nagyon meleg idő tökéletes körülményeket biztosított a légi régészeinknek, hogy a föld alá lássanak, mivel a nyomok sokkal jobban kirajzolódnak, amikor a talaj kevésbé nedves” – mondta Duncan Wilson, a brit kulturális örökségvédelemért felelős állami szervezet, a Historic England vezérigazgatója. A légi régészek vezetője, Damian Grady szerint az elmúlt húsz évben nem volt ilyen izgalmas nyara a szervezetnek.
Egy i.e. 4000-700 közötti időkből származó telep, temetési emlékhelyekkel, az oxfordshire-i Eynsham közelébenFotó: Historic EnglandKét neolitikus cursus műemlék (i.e. 3600-3000) helye a buckinghamshire-i Clifton Reynes közelében, amelyek hosszan elnyúló területén valószínűleg valamilyen szertartást végeztekFotó: Historic EnglandBronzkori halomsír a derbyshire-i Scropton közelébenFotó: Historic EnglandBronzkori vagy vaskori telep a cornwalli Lansallos közelébenFotó: Historic EnglandRómai farm helye a devoni Bicton közelébenFotó: Historic EnglandŐskori kerítés helye a somerseti Churchstanton közelébenFotó: Historic EnglandVaskori halomsír a yorkshire-i Pocklington közelébenFotó: Historic England
A Historic England azt is összefoglalta négy képen, hogy hogyan alakulnak ki a fentiekhez hasonló régészeti helyszínek.
A vaskorban építenek egy kis lakóhelyet, amit körbevesznek egy árokkal és egy fakerítéssel, a köralapú ház köré pedig egy vízelvezető árkot vájnakFotó: Historic EnglandNéhány évszázaddal később, a római korban egy négyszögalapú kőházat építenek a helyére, és kerítéssel választják el azt a veteményestől és a táj többi részétőlFotó: Historic EnglandA 21. századra mindent befed a termény és a fű, a negatív tereket (árkok, vájt területek) pedig nyomok jelzikFotó: Historic EnglandA helyszínen olyan árkot ásnak a régészeti feltárás során, hogy az az összes látható nyomot érintse, így megjelennek a felszínen nem látható, további nyomok, például a kerítések cölöphelyeiFotó: Historic England