Három magyar fotós munkáját is kiemelték a világ legrangosabb természetfotós versenyén
Kedden kihirdették a világ legrangosabb természetfotós versenyének tartott, a londoni Természettudományi Múzeum által kiírt pályázat, Az év természetfotósa (Wildlife Photographer of the Year) győzteseit és kiemelt munkáit – bár idén az első helyen díjazottak között nem található magyar fényképész, három magyar munkáját kiemelte a zsűri.
Az 2019-es év természetfotósa a kínai Pao Jung-csing lett, aki The Moment (A pillanat) című képén egy tibeti róka és egy ijedt mormota találkozását örökítette meg. „Fényképészetileg ez egy egyszerűen tökéletes pillanat. A testhelyzetek kifejező intenzitása lenyűgöző, a felemelt mancsok között feszülő energia pedig tökéletes egyensúlyba helyezi a kép főszereplőit” – vélekedett a győztes képről Roz Kidman Cox, a zsűri elnöke.
Az év fiatal természetfotósa díjat a 14 éves új-zélandi Cruz Erdmann vihette haza, aki egy nagyúszójú kalmár portréjával nyűgözte le a zsűrit – a képet egy éjszakai búvárkodás alkalmával lőtte az Indonéziához tartozó Celebesz szigetének északi partján. Cruz egészen kiskora óta rajong az óceánért és annak élőlényeiért, és már tíz évesen megszerezte a merülési engedélyt, és a múzeum közleménye szerint az édesapjától örökölt vízálló fényképezőgépétől is nehéz elszakítani.
A nyolc első díjával (közte egy fődíjjal) a verseny történelmének abszolút rekorderét, Máté Bencét idén a legjobb fotóriporter kategóriájában emelték ki azért a fotójáért (A Sickening Delicacy / Gyomorforgató ínyencség), amin egy csapat béka haldoklik egy véres tóban, miután lábaikat levágták – a békacomb ínyenc fogásnak számít, évente több mint egymilliárd békát ölnek le miatta. A fotót itt lehet megtekinteni.
Máté mellett még két magyar fotós munkáját kiemelte a zsűri: a növények és gombák kategóriájában Potyó Imre a csillagvirág tavaszi virágzásának megörökítéséért kapott említést, míg a fiatalok mezőnyében a 11–14 évesek közt emelték ki a 14 éves Koncz-Bisztricz Tamás fotóját, amelyen egy tölgyfa sziluettje látszódik a sűrű köd és a lecsapódott pára vízcseppjei mögött.
A Természettudományi Múzeum a kiemelt képeket nem bocsátotta a sajtó rendelkezésére, de több győztes fotót bemutathatunk:
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: