Az anyajegyekben rejtőzhet a kopaszodás ellenszere
A Kaliforniai Egyetem irvine-i kampuszán (UCI) azonosították azt a folyamatot, amely során a bőr szeneszcens (vagyis öregedő) pigmentképző sejtjei jelentős szőrnövekedést okoznak az anyajegyekben. A felfedezés a hajhullás leggyakoribb formája, az androgén alopecia lehetséges kezeléséhez is vezethet – a fokozatos hajvesztés a 40 éves férfiak felénél és a nők 15 százalékánál jelentkezik.
A Nature folyóiratban közzétett tanulmány szerint a szőrös anyajegyek belsejében két molekula, az oszteopontin és a CD44 játszik alapvető szerepet a szőr növekedésének aktiválásában. A szőrös anyajegyek különlegessége, hogy nagy számban tartalmaznak öregedő pigmentsejteket, mégis nagyon erőteljes szőrnövekedést mutatnak.
Maksim Plikus, a UCI fejlődés- és sejtbiológus professzora, a kutatás vezetője elmondta: „Azt találtuk, hogy az öregedő pigmentsejtek nagy mennyiségben termelnek egy speciális jelzőmolekulát, az oszteoponint, amely arra készteti az általában alvó, pici szőrtüszőket, hogy aktiválják őssejtjeiket a hosszú, vastag szőrszálak erőteljes növekedése érdekében.”
A szeneszcens sejteket általában károsnak tekintik a regenerálódás szempontjából, sőt egyenesen az öregedés folyamatának egyik mozgatórugójaként tartják számon, mivel az egész testben felhalmozódnak a szövetekben. A friss kutatás azonban azt mutatja, hogy a sejtek öregedésének van pozitív oldala is.
Az őssejtek aktiválódása jól szabályozza a szőrtüszők növekedését: ezek a sejtek osztódnak, hogy lehetővé tegyék, hogy a tüszők ciklikusan új szőrszálakat termeljenek. Minden szőrnövekedési szakasz után nyugalmi időszak következik, és ezalatt a tüsző őssejtjei inaktívak maradnak a következő ciklus kezdetéig.
Mint egérkísérletekből kiderült, az öregedő pigmentsejtek által nagy mennyiségben termelt oszteoponin és a közeli szőrszál-őssejtekben található receptormolekula, a CD44 molekuláris kölcsönhatása eredményezi az őssejtek aktiválódását, ami erőteljes szőrnövekedéshez vezetett a vizsgálatban. A gének valamelyikével nem rendelkező egereknél sokkal lassabb volt a szőr növekedése, de a kutatás eredményét az emberektől származó szőrös anyajegyminták vizsgálata is megerősítette.
„Eredményeink kvalitatívan újszerű betekintést nyújtanak az öregedő sejtek és a szövet saját őssejtjeinek kapcsolatába, és feltárják az öregedő sejtek pozitív hatásait a szőrtüsző őssejtjeire. Ahogy egyre többet tudunk meg, a friss információkat olyan új terápiák kifejlesztésére is felhasználhatjuk, amelyek a szeneszcens sejtek tulajdonságait célozva a regenerációs rendellenességek széles körét kezelhetik, ideértve az általános hajhullást is” – mondta a tanulmány társszerzője, Vang Hsziao-csie.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: