Direkt gömbölyítették elődeink az 1,4 millió éves kőgolyókat, amiket Izraelben találtak
A mai Izrael területén fekvő Ubeidiya (palesztin nevén Al-Ubeidiya) városában 1959-ben fedezték fel az emberek elődjeinek egykori jelenlétét. Az akkori feltárás során talált csontok és kőszerszámok alapján a helyszínt a Homo erectus Afrikából kiköltözött egyedei foglalhatták el, körülbelül 1,4 millió évvel ezelőtt.
A lelőhelyen talált 150 darab, baseball-labda méretű kő elemzése után a Jeruzsálemi Héber Egyetem munkatársai kijelentették, hogy a golyókat szándékosan gömbölyítették, ami ellentmond annak a korábbi feltételezésnek, hogy a kövek azután váltak gömbalakúvá, hogy kalapácsként használták őket. Antoine Muller, az egyetem régésze szerint arra még mindig nem jöttek rá, hogy ezt miért tették, és mire használták a kőgolyókat.
A leletek között összesen közel 600 olyan kőgolyót találtak, amit kovakőből, bazaltból és mészkőből készítettek a pattintás módszerével. Ilyen gömbölyded tárgyakat már 1,8 millió évvel ezelőtt lakott lelőhelyeken is találtak már. A kőgolyók készítésének lehetséges okai között korábban felmerült, hogy azok más kőszerszámok előállításának melléktermékei lehetnek, vagy épp kalapácsként használták őket, egészen addig, amíg gömbölydeddé alakultak elhasználódásuk során.
Hogy ezeket az elméleteket teszteljék, a kutatók 150 mészkőgolyót vizsgáltak meg, amelyek nagyjából 8 centiméter átmérőjűek, és változó mértékben gömbölydedek. Miután kiszámították az egyes golyók alakjáért felelős ütések sorrendjét, arra a következtetésre jutottak, hogy a golyók elkészítéséhez hasonló szintű készségre és tervezésre volt szükség, mint egy szakócához, vagyis nem véletlenszerűen nyerték el formájukat.
„Nyilvánvaló, hogy bárki is készítette ezeket a tárgyakat, keményen megdolgozott azért, hogy gömbök legyenek. Nekem nagyon úgy tűnik, mintha lövedékeket készítettek volna, és nem kalapácsokat. A munkámból tudom, hogy ezek a kövek jó vadászfegyverek lennének egy embercsoportnak” – kommentálta az eredményeket a New Scientistnek Andrew Wilson, a Leedsi Beckett Egyetem anyagtudománnyal foglalkozó szakértője.