A kínai nagyvárosok közel fele vészesen süllyed

2024.04.19. · tudomány

Kína metropoliszainak közel felében közepes vagy súlyos mértékű süllyedés tapasztalható, ami, különösen a tengerszint emelkedésével, városlakók millióit teszi ki az árvízveszélynek – derül ki egy pénteken közzétett, műholdas adatokból készült tanulmányból, írja a Reuters a Science tudományos folyóirat nyomán.

A Science-ben megjelent tanulmány szerzői megállapították, hogy Kína városi területeinek 45%-a süllyed évi 3 milliméternél gyorsabban, 16%-a pedig évi 10 milliméternél is nagyobb mértékben, és a folyamatért nemcsak a talajvízszint csökkenése, hanem az épített környezet súlyterhelése is felelős.

Minthogy Kína városi lakossága meghaladja a 900 millió főt, így már viszonylag kis területű süllyedés is jelentős veszélyt jelenthet a városi életre – kommentálja a kutatási eredményeket a dél-kínai Kanton tanárképző egyetemének Ao Zurui által vezetett kutatócsoportja. Ha a következő évszázadban a tengerparti területek közel negyede valóban alacsonyabbra kerül a tengerszintnél, az emberek százmillióit teszi ki még nagyobb veszélynek.

A városok süllyedése jelenleg több mint 7,5 milliárd jüan (1,04 milliárd dollár) éves veszteséget okoz Kínának. Az egyes városokon belül a süllyedés mértéke és üteme egyenetlen, és ha az egymás mellett fekvő földdarabok eltérő ütemben süllyednek, akkor bármi, ami a felszínen épült, azonnal veszélybe kerül.

A 15 millió lakosú, északi Tiencsin, az egyik legsúlyosabban érintett város. Tavaly 3000 lakost kellett evakuálni főként toronyházakból, egy „váratlan geológiai katasztrófa" nyomán, amelyet a hivatalos vizsgálatokat követően a vízkészletek kimerülésével, valamint a geotermikus kutak építésével magyaráztak. Az érintett városok számára tanulságos példa lehetne Tokió, jegyzi meg a hírügynökség, amely körülbelül 5 métert süllyedt, mígnem az 1970-es években be nem tiltották a talajvíz kitermelését.

Kína több hagyományos szénbányász vidékén a túlzott kitermelés okozza a talajsüllyedést. Ezeken a helyeken gyakorta betont fecskendeznek az omladozó aknákba, hogy megerősítsék a talajt.

A probléma nem csupán Kínára korlátozódik. Egy februárban közzétett tanulmány szerint világszerte mintegy 6,3 millió négyzetkilométernyi földterület van veszélyben.

Egy 2022-es szingapúri tanulmány szerint a süllyedés problémájával küzdő 44 part menti nagyváros közül 30 Ázsiában található. A legsúlyosabban érintett országok közé tartozik Indonézia, ahol a főváros, Dzsakarta nagy része már a tengerszint alatt van.