Mindössze ötven év alatt 73 százalékkal csökkent a vadon élő állatok száma
A Természetvédelmi Világalap (WWF) katasztrofális veszteségnek nevezte azt, ahogy az emberi tevékenység az élővilág sokszínűségét pusztítja. Az elmúlt fél évszázadban ugyanis a vadon élő állatok állománya 73 százalékkal zsugorodott az Élő Bolygó jelentésben közöltek szerint – írja a BBC.
A pusztulás a földi élőhelyek minden típusát érintette, az esőerdőktől kezdve a korallzátonyokig, a jelentést készítő WWF brit vezetője, Tanya Steele pedig arról számolt be, hogy számos ökoszisztémát a szakadék szélére sodortak az elmúlt évtizedek. A jelentés bemutatásakor úgy fogalmazott, hogy fordulóponthoz érkeztünk, ami döntő jelentőségű az élővilág szemponjából.
Az Élő Bolygó jelentést a WWF által folyamatosan vizsgált 5000 madár-, emlős-, kétéltű-, hüllő- és halpopuláció állapotát leíró Living Planet Index alapján készítették.
Elszigetelt sikerek és óriási pusztítás
A jelentés nem hagyja ki azokat a sikertörténeteket sem, amelyek rámutatnak, hogy az emberi tevékenység okozta hatások egy része még visszafordítható. Így szerepel benne például egy esettanulmány a kelet-afrikai Virunga-hegységben élő hegyi gorillák egy alpopulációjáról, aminek egyedszáma folyamatosan növekedni tudott 2010 és 2016 között.
Ez azonban csak egy ritka kivétel, többségében ugyanis arról szól a jelentés, hogyan fogyatkozott meg a világ vadállatállománya az elmúlt fél évszázadban.
A sopánkodás azonban nem elég – hívták fel a figyelmet a kutatók, ugyanis más természetvédelmi jelentésekkel összevetve a WWF anyagát egyértelmű, hogy valódi fenyegetést jelent a természeti sokféleség csökkenése. Ez pedig egyaránt érinti azokat az ismert és kedvelt állatokat, mint az elefánt vagy a delfinek, valamint számos rovart is.
A WWF szakértői elsősorban az élelmiszeripart és a globális élelmiszerfogyasztást jelölték meg, mint lehetséges cselekvési területet a károk enyhítésére. 2022-ben pedig a világ majdnem 200 országa állapodott meg abban, hogy 2030-ig szignifikáns lépéseket tesz a természeti értékek és a biológiai sokféleség védelme érdekében.