Az egyensúly többet árul el egy ember állapotáról, mint a kora vagy az erőssége
A minnesotai Mayo Klinika friss, a PLOS One folyóiratban megjelent kutatása szerint többet árul el az öregedés mértékéről az, hogy valaki mennyi ideig tud egy lábon állni, mint az erősség vagy a járás megváltozása.
Ismert, hogy a jó egyensúly, az izomerő és a hatékony járásmód hozzájárul az emberek jóllétéhez az életkor előrehaladtával, ezért az arról szerzett tudás, hogy ezek a tényezők hogyan és milyen ütemben változnak az idővel, segíthet az egészséges öregedést biztosító programok kidolgozásában.
A vizsgálatban 40 egészséges és független emberen végeztek az egyensúlyukat, járásukat, markolásuk erejét és térdük egészségét tesztelő vizsgálatokat – a résztvevők egyik fel 65 év alatti volt, a másik fele legalább 65 éves. Az egyensúlytesztek során különböző helyzetekben kellett 30-30 másodpercig állniuk az erőplatón: két lábon nyitott és csukott szemmel, illetve a domináns, majd a nem domináns lábukon nyitott szemmel.
A kutatók megfigyelték, hogy a nem domináns lábon való állás képessége mutatta a legnagyobb mértékű csökkenést az idő előrehaladtával. „Az egyensúly fontos mérték, hiszen az izomerő mellett a látást, a vesztibuláris rendszert (vagyis az idegrendszer egyensúlyközpontja) és a szomatoszenzoros rendszereket is igénybe veszi” – mondta Kenton Kaufman, a tanulmány vezető szerzője. Szerinte az egyensúlyban bekövetkező változások azért is lényegesek, mert könnyen esésekhez vezethetnek, amelyeknek súlyos következményei lehetnek – a 65 éves és annál idősebb felnőttek körében a nem szándékos esések a vezető sérülési okok közé tartoznak.
Kaufman elmondta, az emberek tehetnek azért, hogy fejlesszék az egyensúlyukat, például éppen az egy lábon állás gyakorlásával, azáltal ugyanis könnyebbé válik az izom- és vesztibuláris reakciók összehangolása. „Ha valaki 30 másodpercig képes egy lábon állni, az jót jelent” – mondta.