Musk tekerhetett egyet a Twitteren, hogy kedvezzen Trumpnak

11.05. · TECH

Elon Musk július 13-án, az egykori elnök ellen elkövetett merényletkísérlet után jelentette be az általa birtokolt X-en, hogy Donald Trumpot támogatja az elnökválasztáson. Musk üzenete 200 millió követőjét érte el, majd összesen 120 millió dollárt adományozott az általa alapított, szintén Trumpot támogató politikai akcióbizottságnak (America PAC). Egy friss kutatás szerint viszont még ez sem volt elég a támogatásból: a gyanú szerint az X tulajdonosa megpiszkálhatta a platform algoritmusát, hogy a republikánusokhoz szóló üzenetek (ezen belül is az ő sajátjai) nagyobb nyilvánosságot kapjanak a felületen.

link Forrás

Timothy Graham, a Queenslandi Egyetem és Mark Andrejevic, a Monash Egyetem médiakutatója a felületen fellelhető politikai üzenetek nyilvánosságát vizsgálták, és 56 ezer üzenet vizsgálata után arra jutottak, hogy a republikánusokat támogató, illetve a demokrata Kamala Harrist támadó posztok jóval nagyobb elérést kapnak, mint mások. A fordulópontot július 13-a jelentette, amikor Musk hivatalosan is bejelentette, hogy Trumpot támogatja.

Hirtelen növekedés

Július után Musk posztjait 138 százalékkal látták többen, mint korábban, 238 százalékkal nőtt a retweetelések száma, és 186 százalékkal a likeoké. Ez lényegesen nagyobb növekedés, mint amennyit a többi népszerű politikai X-fióknál mértek.

photo_camera Musk, amint Trumpot támogatja Fotó: JIM WATSON/AFP

Az algoritmus pontos ismerete nélkül nehéz megmondani, hogy vajon Musk utasítására szóltak-e bele a működésébe, de a Washington Post és a Wall Street Journal kutatásai szerint is erőteljesebben van jelen a felületen a republikánus tartalom, mint a demokrata. A gyanút tovább erősíti az is, hogy nem ez lenne az első alkalom, hogy Musk utasítására belenyúlnak az algoritmus működésébe – ezzel viszont végképp megkérdőjeleződni látszik az X, a Facebook és a többi hasonló felület semlegessége.

A probléma nem új, de választások idején különösen nagy a tétje a közösségi média befolyásának, amiről a Pew Research Center egy áprilisi felmérése szerint az amerikai felnőttek 78 százaléka gondolja úgy, hogy túlzott befolyással van a politikai életre.

A Capitolium ostroma után a Facebook, a Twitter és a Youtube felfüggesztette Trump fiókját, mire ő létrehozta a Truth Social nevű saját üzenőfelületét, ami nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Miután Musk megvette a Twittert és átkeresztelte X-re, az összes ekkor felfüggesztett fiókot újra engedélyeztette – amit azzal indokolt, hogy így virágozhat csak igazán a szólásszabadság a platformon.