Árulkodó jeleket adott 2022-es kitörése előtt a Föld legnagyobb aktív vulkánja, a Mauna Loa

2024.11.13. · tudomány

Két évvel ezelőtt kitört a Föld legnagyobb aktív vulkánja, a Hawaii-szigeteken található Mauna Loa. Egy új kutatás szerint, amiről az Associated Press (AP) hírügynökség számolt be kedden, az eseményt árulkodó jelek előzték meg.

Kendra Lynn, az amerikai földtani intézet (USGS) Hawaii Vulkán Obszervatóriumának geológusa és kollégái a 2022. november 27-ei kitörés előtti hónapokban rögzített rengéseket utólag össze tudták kötni a magma felszín alatti mozgásával. A 4169 méter magas vulkán korábban 1984 áprilisában tört ki utoljára, de viszonylag aktívnak számít, a feljegyzések 1843-as kezdete óta 33 kitöréssel.

link Forrás

A Nature Communications folyóiratban publikált tanulmányuk szerint a vulkánkitörést a magma két hónapig tartó intrúziója, vagyis felsőbb kőzetrétegekbe nyomulása előzte meg. Ennek során, mint azt a lávából vett minták geokémiai elemzése feltárta, a magma 3-5 kilométeres mélységből 1-2 kilométerre közelítette meg a vulkán csúcsán elhelyezkedő kalderát. Emiatt ekkor földrengések pattantak ki, és több helyen megemelkedett a felszín. Amikor aztán a nyomás túl nagyra nőtt, a magma áttörte a maradék kőzetréteget és megindult a kitörés.

link Forrás

„A vulkánok trükkösek, mert nem tudjuk direktben megnézni, hogy mi történik a belsejükben, így más jelekből kell tájékozódnunk” – mondta Erik Klemetti Gonzalez, a Denison Egyetem vulkanológusa az AP-nek, aki nem vett részt a kutatásban.

A Mauna Loa kitörése 2022. december 4-én
photo_camera A Mauna Loa kitörése 2022. december 4-én Fotó: JUSTIN SULLIVAN/Getty Images via AFP

Lynn és kollégái szerint a geokémiai vizsgálatok és a műszeres mérések gondos összefésülése segíthet a normál és a kitöréseket megelőző aktivitás megkülönböztetésében azáltal, hogy több információt ad arról, hogy valójában mit rögzítenek a felszíni vagy távérzékelő műszerek, és hogyan viselkedik a magmás rendszer. Ezt a megközelítést pedig világszerte fel lehet használni vulkánok monitorozásához.

link Forrás

A vulkanológusok nem képesek megmondani pontosan, hogy mikor várható egy kitörés, de egy valószínűségi előrejelzést tudnak róluk adni, nyilatkozta az AP-nek Ben Andrews, aki a Smithsonian Intézet globális vulkánkutató programját vezeti. „A jövőben kereshetünk hasonló mintázatokat, és várhatjuk azt, hogy ilyenek esetén magasabb egy kitörés bekövetkeztének kockázata” – mondta Klemetti Gonzalez.