Harangi Szabolcs vulkanológus lett Az év ismeretterjesztő tudósa
Tudományos Újságírók Klubja Harangi Szabolcsnak ítélte „Az év ismeretterjesztő tudósa" díjat kiemelkedő tudományos ismeretterjesztő munkájáért. A díjhoz kapcsolódóan egy kisbolygót is elneveztek róla, amelyet Sárneczky Krisztián, csillagász fedezett fel 2011-ben.
November 20-án a Tudományos Újságírók Klubja tudományünnepi rendezvényén átadták az Év Ismeretterjesztő Tudósa Díjat és a Juhari Zsuzsanna-blogdíjat a Magyar Tudományos Akadémián, ez utóbbit Papp Eszter fizikus kapta az ELTE TTK Science Podcast műsorvezetéséért.
Harangi Szabolcs geokémikus, vulkanológus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja és az ELTE Természettudományi Kar Kőzettan-Geokémiai Tanszékének vezetője. Kutatási területe a magmás geokémia és a vulkanológia, ezen belül többek között a vulkáni működés környezeti és társadalmi hatásai, valamint a Pannon-medence neogén vulkáni kőzeteinek vizsgálata. Emellett jelentős hangsúlyt fektet a tudományos ismeretterjesztésre is, vezető szerzője a népszerű Tűzhányó blognak, rendszeresen jelennek meg cikkei az Élet és Tudomány és a Természet Világa ismeretterjesztő lapokban, illetve online hírportálokon. 2013-ban Harangi Szabolcs ötlete alapján nyílt meg a Kemenes Vulkánpark, majd 2018-ban a Balaton-Bakony Geopark területén található vulkanológiai tanösvények. Több mint 450 hazai és nemzetközi cikk szerzője vagy társszerzője.
Az 1996-ban alapított Az év ismeretterjesztő tudósa díjat elsőként Simonyi Károly akadémikus, fizikaprofesszor vehette át. A kitüntetést a tudományos újságírók szavazatai alapján annak a kutatónak ítélik oda, aki a korábbi években a legtöbbet tette a tudomány közérthető megjelenítéséért, népszerűsítéséért az írott és az elektronikus sajtóban.
Harangi Szabolcs a Qubit-nek is írt cikkeket, és többször nyilatkozott lapunknak, legutóbb tavaly, az Etna aktivitásaival kapcsolatban.