Karácsonyfa-égősorra emlékeztető ősi galaxist figyelt meg a James Webb űrteleszkóp

2024.12.12. · tudomány

Karácsonyfa-égősorra emlékeztető galaxist örökített meg a James Webb űrteleszkóp, ami rávilágít arra, hogyan keletkezett a Tejútrendszerünk – írta meg szerdán a BBC. A Firefly Sparkle-nek (ragyogó szentjánosbogár) elnevezett galaxist formálódása közben, 600 millió évvel az ősrobbanás utáni állapotában tárja elénk az infravörös tartományban mérő űrteleszkóp.

„A Tejútrendszer keletkezése a világegyetem történetének nagyon korai szakaszára tehető, valószínűleg a Firefly Sparkle születésével egy időszakra” – mondta Lamiya Mowla, a massachusetts-i Wellesley College csillagásza a Reuters hírügynökségnek. A kutató szerint a szerdán a Nature folyóiratban közölt megfigyelés közvetlen betekintést ad abba, hogy a Tejútrendszer és a hozzá hasonló galaxisok hogyan nézhettek ki nem sokkal keletkezésük után.

A Firefly Sparkle galaxis és kísérőgalaxisai a James Webb űrtávcső felvételén
photo_camera A Firefly Sparkle galaxis és kísérőgalaxisai a James Webb űrtávcső felvételén Fotó: NASA, ESA, CSA, STScI, Chris Willott (NRC-Canada), Lamiya Mowla (Wellesley College), Kartheik Iyer

Az ősi galaxist a James Webb űrtávcső egy gravitációs lencsehatásnak nevezett jelenség kihasználásával volt csak képes megfigyelni, amikor hatalmas tömegű galaxishalmazok felnagyítják és eltorzítják a távoli objektumból érkező fényt. A méréshez Mowla és kollégái az űrtávcső négy műszeréből hármat, a NIRCam, NIRSpec és NIRISS detektorokat használták, amik közeli infravörös tartományban készítenek felvételeket és spektroszkópiai méréseket.

A viszonylag apró, 1000 fényév átmérőjű Firefly Sparkle egy csillagok által alkotott diffúz ívből, és abban egymáshoz közel található, 10 csillaghalmazból épül fel – amik közül 8 az ív központi régiójában, kettő pedig a szélén helyezkedik el. A csillaghalmazok színei eltérnek egymástól, ami abból következik, hogy még formálódásuk különböző szakaszaiban tartanak.

A Firefly Sparkle galaxis a James Webb űrtávcső felvételén
photo_camera A Firefly Sparkle galaxis csillaghalmazai a James Webb űrtávcső felvételén Fotó: NASA, ESA, CSA, STScI, Chris Willott (NRC-Canada), Lamiya Mowla (Wellesley College), Kartheik Iyer

„Azért annyira gyönyörű [a Firefly Sparkle], mert egy galaxis fiatalkora hihetetlenül aktív időszak” – mondta Mowla. Ekkor a szakember szerint rengeteg különböző dolog történik: új csillagok születnek, hatalmas csillagok halnak meg, valamint sok gáz – köztük nitrogén és oxigén – és por keletkezik a csillaghalmazok körül, amik összességében kialakítják ezeket a káprázatos színeket.

Statisztikai vizsgálatok és szimulációk alapján a kutatók arra jutottak, hogy a Firefly Sparkle tömege (10 millió naptömeg) egybevág azzal, amit egy formálódási szakaszban lévő, Tejútrendszerre emlékeztető galaxistól várnánk. „Ebben az állapotban a galaxis tömege nagyjából 10 ezerszer kisebb volt a Tejútrendszer jelenlegi tömegénél” – mondta Mowla, ami tipikus az univerzum ebben az időszakában létező galaxisoknál.

„Lenyűgözőnek tartom, hogy az emberiség épített egy teleszkópot, amivel ilyen messzire vissza tudunk tekinteni az időben, és ilyen káprázatos módon láthatjuk ennek a galaxisnak a kezdeti formálódását” – mondta a BBC-nek a felfedezésről Catherine Heymans brit asztrofizikus, skót királyi csillagász.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás
link Forrás
link Forrás