Átírhatja a kereszténység terjedésének eddig ismert történetét egy 1800 éves amulett

Régészek egy közel 1800 éves amulettet tártak fel Németországban, ami a kereszténység lekorábbi tárgyi bizonyítéka Európának az Alpoktól északra eső területén. Az úgynevezett „frankfurti ezüstfeliratra” egy 2017-ben kezdődött ásatás során találtak rá, miután a kutatók digitálisan kielemezték az amulett belsejébe rejtett apró tekercset, amelyen egy furcsa latin nyelvű felirat szerepelt.

A mindössze 1,4 centiméteres amulettet egy 25-35 éves kora között meghalt férfi sírjában találták meg Frankfurt külvárosi területén. A férfi valószínűleg valamilyen zsinóron viselhette a nyakán az amulettet, ugyanis közvetlenül az álla alatt bukkantak rá. Az ilyen tárgyak célja a kutatók szerint az volt, hogy megvédjék vagy meggyógyítsák tulajdonosukat valamilyen betegségtől, fájdalomtól vagy démoni erőktől.

A Frankfurt külvárosában talált amulett és a benne rejlő tekercs
photo_camera A Frankfurt külvárosában talált amulett és a benne rejlő tekercs Forrás: Goethe Egyetem

Mivel a nyugatrómai világban ritkábban használták ezeket az amuletteket, a német lelőhely arra utal, hogy a keresztény eszmék már akkoriban elkezdtek beszivárogni a kereszténység korai központjaitól távol eső területekre.

A mainzi Leibniz Régészeti Kutatóközpont szakemberei az amulett felfedezése után éveket töltöttek a lelet konzerválásával, restaurálásával és elemzésével, mielőtt idén decemberben közzétették eredményeiket. A kutatóközpont képalkotással foglalkozó munkatársai szerint óriási kihívást jelentett, hogy a szupervékony ezüstfóliából készült, szorosan feltekert lap, amelyet az amulettben találtak, 1800 év alatt még gyűrődött és préselődött is – de így is sikerült CT-vel nagy felbontásban beszkennelni, és 3D-s modellé alakítani.

A különleges eljárás során 18 sornyi szöveget tártak fel, a frankfurti Goethe Egyetem régésze, Markus Scholz vezetésével és számos teológiatörténeti szakértő segítségével. A szövegben Szent Tituszra, Pál apostol tanítványára és bizalmasára való utalások szerepelnek.

Az ezüstfólia-tekercs és a megfejtett felirat
photo_camera A beszkennelt ezüstfólia-tekercs és a megfejtett felirat Forrás: Goethe Egyetem

A sír, ahol az amulettet megtalálták, Krisztus után 230 és 270 közé datálható, miközben a Római Birodalomnak az Alpoktól északra eső régióiban a 4. századból származtak a kereszténység megjelenésének eddig ismert legkorábbi bizonyítékai.

***

Ajándékozz Qubit+ tagságot karácsonyra!