A NASA szerint Kína óriás vízerőmű-projektje lassítja a Föld forgását
A NASA szerint a Három-szurdok vízerőmű hatalmas gátja által felfogott vízmennyiség ha kicsivel is, de megváltoztathatja bolygónk forgási egyensúlyát. Bár ez a változás apró, mégis arra figyelmeztet, hogy milyen nagy hatással vagyunk a természeti rendszerekre – írja a Daily Galaxy.
A kínai Hupej tartományban, a Jangce folyónál létesült Három-szurdok vízerőmű és gát a bolygó legnagyobb ilyen típusú létesítménye. Az építése csaknem 18 éven át tartott, és 2012-ben fejeződött be, a gigantikus építmény 2335 méter hosszú és 185 méter magas, és 40 köbkilométernyi vizet tart meg – ez körülbelül 40 billió liter.
A létesítmény célja természetesen az áramtermelés és ezzel együtt az árvizek megfékezése, de ahogy a víz felgyülemlik a hatalmas gát mögött, az a víztömeg eloszlásának megváltoztatásával még a Föld forgását is befolyásolhatja. Mindez a tömegeloszlás fizikai alapelveiből és a tehetetlenségi nyomatékból következik.
A NASA 2005-ben tett közzé tanulmányt az Indiai-óceán 2004-es óriási földrengésének és a nyomában bekövetkezett szökőárnak a hatásairól. Ez az esemény elmozdította a Föld tömegét, és megváltoztatta a tehetetlenségi nyomatékát, így a napok körülbelül 2,68 mikroszekundummal lettek rövidebbek. Dr. Benjamin Fong Chao, a NASA Goddard Űrrepülési Központjának munkatársa szerint hasonló dolgok történnek akkor is, amikor hatalmas gátakat emelünk. A felgyülemlő víz mozgatása elméletileg körülbelül 2 centiméterrel eltolhatja a Föld pólusát, és nagyjából 0,06 mikroszekundummal megnyújthatja a napot.
A természeti erők, mint például a Hold vonzása, évezredek óta lassítják bolygónk forgását. Az ember pedig nem csak a nagy gátak építésével befolyásolhatja azt, hanem például klímaváltozás is szerepet játszik ebben – gondoljunk csak a sarki jég olvadására. De az olyan építmények, mint a Három-szurdok gát, a hatások egy újabb elemét jelentik.
Kína mellett az Egyesült Államok, Brazília és India szintén hatalmas vízerőműveket építenek, amelyek hasonlóan eltolják a Föld tömegét. Ha ezeket a projekteket együttesen vizsgáljuk, akkor az összhatásuk nagyobb, mint hinnénk, ez pedig a lap szerint komoly kérdéseket vet fel a fenntartható fejlődéssel kapcsolatban is.