Aggódnak a piacok, hogy Kínára évtizedekig tartó gazdasági nehézségek várnak
Soha nem voltak annyira pesszimisták Kína államkötvény-piacának befektetői a világ második legnagyobb gazdaságának kilátásairól, mint most – írta kedden a Bloomberg. Egyes befektetők már arra fogadnak, hogy Kína az 1990-es évekbeli Japánhoz hasonló deflációs spirálba kerülhet.
Az elmúlt hetekben a 10 éves futamidejű kínai államkötvények hozamai soha nem látott szintre estek vissza, ami a hasonló amerikai kötvényekhez képest példátlan, 300 bázispontos különbséget eredményezett. Mindez annak ellenére alakult így, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök kormánya számos gazdaságélénkítő célú intézkedést léptetett életbe.
A zuhanás a 2008-as világgazdasági válság és a covidjárvány alatt tapasztaltnál is mélyebbre húzta a kínai állampapírhozamokat. Ez a Bloomberg szerint újra előhozta azokat az aggodalmakat, amelyek szerint a kínai döntéshozók nem képesek megakadályozni, hogy az ország gazdasága egy akár évtizedekig tartó gyengélkedési pályára kerüljön.
„A kötvénypiac máris azt üzeni a kínaiaknak, hogy »mérlegalkalmazkodási válságban vannak«” – mondta a Nomura Kutatóintézet vezető közgazdásza, Richard Koo. A kifejezést Koo még évekkel ezelőtt Japán deflációs küzdelmeinek megmagyarázására honosította meg. Ilyen mérlegalkalmazkodási válság akkor következik be, ha nagy számú vállalat és háztartás egyszerre az adósságainak csökkentésére és megtakarításainak növelésére fókuszál, ami így gazdasági visszaeséshez vezet.
A portál szerint ha a kötvénypiac jól látja a helyzetet, annak mélyreható következményei lehetnek. Egy elhúzódó defláció kihívás elé állítaná a globális gazdasági növekedés egyik motorját, negatívan hatna a világ második legnépesebb országának társadalmi stabilitására, és súlyosbítaná a Kínából történő tőkekiáramlást.