Fáraókat kezelő orvos 4100 éves sírjára bukkantak Egyiptomban, káprázatos falfestményekkel

Egy fáraókat kezelő orvos sírjára bukkantak Egyiptomban, amit káprázatos falfestmények és hieroglifák díszítenek – írta meg kedden a Live Science.

A Tetinebefou nevű orvos 4100 éves sírját egy svájci-francia régészcsoport fedezte fel a Kairótól 30 kilométerre délre található, Szakkara falu közelében elhelyezkedő ókori temetkezési területen. Bár a sírt még megtalálása előtt kirabolták, a kutatók a sírkamra falain elhelyezett festmények és hieroglifák segítségével elkezdték rekonstruálni az orvos életét és a gyógyításhoz használt eszközeit.

A régészek által feltárt sír
photo_camera A svájci-francia régészcsoport által vizsgált sír Fotó: Egyiptomi Turisztikai és Régészeti Minisztérium

A falakat „világos, üde színű festmények díszítik. Könnyű elfelejteni, hogy ezek 4000 évesek” – írta a kutatócsoport a felfedezést ismertető blogbejegyzésben. Az alkotásokon különböző edények és vázaszerű tárgyak, valamint geometrikus alakzatok és absztrakt képek láthatók.

A sírkamra falán elhelyezett, vázákat ábrázoló festmény
photo_camera A sírkamra falán elhelyezett, vázákat ábrázoló festmény Fotó: Egyiptomi Turisztikai és Régészeti Minisztérium

A hieroglifák alapján az orvos titulusa „Szelket istennő varázslója” volt. Ez Philippe Collombert, a kutatócsoport Live Science-nek nyilatkozó vezetője szerint azt jelentette, hogy az orvos a mérgező csípések szakértője lehetett. A skorpió alakú istennőről az ókori egyiptomiak úgy tartották, hogy védelmet nyújt a skorpiócsípések és kígyómarások ellen.

link Forrás

A feliratok arról is tanúskodnak, hogy az orvos „a gyógynövények vezére” volt, amely titulusra eddig csak egyetlen másik esetben találtak rá a régészek az ókori Egyiptomban. Továbbá ő volt a „vezető fogorvos” is, ami szintén nem túl gyakran fordul elő. „Az ókori egyiptomi fogorvosokra utaló bizonyítékok rendkívül ritkák” – kommentálta a Live Science-nek a felfedezést, Roger Forshaw, a Manchesteri Egyetem egyiptológusa, aki nem vett részt a kutatásban.

Az orvos titulusai Collombert szerint arra utalnak, hogy a szakmája csúcsán lehetett. „Biztosan ő volt a királyi udvar fő orvosa, így ő gyógyíthatta a fáraót is” – mondta. Azt ugyanakkor, hogy mely fáraókat kezelhette, még nem sikerült biztosan meghatározni. Elképzelhető, hogy köztük volt az i. e. 2278 után uralkodó II. Pepi, vagy későbbi fáraók is. II. Pepi uralkodása az Egyiptomi Óbirodalom hanyatlásával és a központi uralom meggyengülésével esett egybe.