Már születéskor különbözik a fiúk és a lányok agya

A Cambridge-i Egyetem Autizmuskutató Központjának úttörő kutatása újabb bizonyítékokat mutatott fel arra, hogy az emberi agy szerkezetében már a születéskor megfigyelhető a nemi különbségek. Egy több mint 500 újszülött MRI-felvételeit tartalmazó adatbázis vizsgálatával felfedték, hogy míg a fiúgyerekek agyának térfogata (még a születési súllyal arányosítva is) nagyobb a lányokénál, a lányok agyában kiterjedtebb a szürkeállomány a fiúk több fehérállományához képest.

A neuronok sejttestjeiből és dendritjeiből álló szürkeállomány az információk feldolgozásában, valamint a memória és az érzelmek szabályozásában játszik fontos szerepet, míg az idegrostokból felépülő fehérállomány az agy különböző részei között teremt kapcsolatot, így például a koordinációt segíti, illetve a tanulási folyamatokat könnyíti meg.

„Kutatásunk egy évszázados kérdést válaszol meg: vajon különböznek-e a férfi és női agyak már a születés idején? Azt tudjuk, hogy az idősebb gyerekek és a felnőttek esetében vannak nemi különbségek az agyban, de eredményeink azt mutatják, hogy ezek már az élet lekorábbi napjaiban is jelen vannak” – mondta a Biology of Sex Differences szakfolyóiratban közzétett tanulmány vezető szerzője, Yumnah Khan.

A kutatók szerint a korán kimutatható eltérések részben a születés előtti agyfejlődés során jelentkező biológiai nemi különbségeket tükrözhetik, amelyek aztán az idő múlásával a környezeti tapasztalatokkal együtt alakítanak ki további nemspecifikus különbségeket.

„Hogy megértsük, a férfiak és a nők miért mutatnak különbségeket a szürke- és a fehérállomány relatív térfogatában, most a születés előtti környezet körülményeit vizsgáljuk a születési adatok, valamint a fejlődő agy in vitro sejtmodelljeinek felhasználásával. Ennek segítségével össze tudjuk majd hasonlítani a fiú- és lánygyermekekkel való terhességek lefolyását, és meg tudjuk határozni, hogy egyes biológiai tényezők, például a hormonok vagy a méhlepény hozzájárulnak-e az agyban megfigyelhető különbségekhez” – idézi az egyetemi közlemény a kutatást felügyelő Alex Tsompanidist.

A kutatóközpont munkatársai hangsúlyozzák, hogy a kutatásban észlelt különbségeket nem lehet megfeleltetni az összes egyénre vonatkozóan, hanem csak akkor láthatók, ha fiúk és lányok csoportjait hasonlítják össze. „Az egyes csoportokon belül nagy a változatosság, és sok az átfedés a csoportok között is.”

Simon Baron-Cohen intézetigazgató szerint a megfigyelt különbségek „nem azt jelentik, hogy a férfiak és a nők agya jobb vagy rosszabb lenne, ez csak a neurodiverzitás egyik példája”. Mint elmondta, kutatásuk hasznos lehet a neurodiverzitás más fajtáinak megértésében, például a később autistaként diagnosztizált gyerekek agyának tanulmányozás során, mivel az autizmust gyakrabban diagnosztizálják fiúgyerekeknél, mint lányoknál.