A depressziónak több száz olyan genetikai rizikófaktora is van, amelyet eddig nem ismertünk

A depresszió legalább háromszáz, eddig nem ismert genetikai rizikófaktorát azonosította egy nemzetközi kutatás. A WHO adatai szerint a világ népességének 3,8 százaléka küzd depresszióval, azaz legalább 280 millió ember. A depressziónak számos kiváltó oka és tényezője lehet, befolyásolják életesemények, fizikai állapotváltozás, stressz, de lehet számos genetikai okozója is.

Az Edinburghi Egyetem és a londoni King’s College vezetésével egy olyan nemzetközi felmérés zajlott, amely 29 ország ötmillió lakosának adataira épül – számol be a Guardian. Fontos, hogy számos eddigi kutatással ellentétben nem csak a fehér, középosztályi népesség adatait vizsgálták, hanem ennél jóval összetettebb képet néztek, afrikai, kelet-ázsiai, spanyolajkú és dél-ázsiai származású embereket vonva be a vizsgálatba.

A Cell című folyóiratban megjelent tanulmány 700 olyan variációt talált az egyének genetikai kódjában, amely a depresszió kialakulásához kapcsolódhat, és ennek felét korábban nem hoztuk összefüggésbe a betegséggel. Ezek az apró DNS változások különböző agyi régiók neuronjaihoz kapcsolódnak, köztük az érzelmeket irányító területekhez. Száz korábban ismeretlen genetikai eltérést sikerült azonosítani, amelyek egyenkénti hatása csekély, összeadódva azonban jelentős rizikófaktort eredményeznek.

Ez a felfedezés egyrészt segítheti a depresszió kialakulásának felismerését, valamint a gyógymódok megtalálást. A kutatók 308 gént találtak, amely összefüggésbe hozható a depresszió nagyobb kockázatával, 1600 gyógyszert vizsgáltak meg abból a szempontból, hogy van-e hatásuk ezekre a génekre, és azt találták, hogy az antidepresszánsok mellett bizonyos fájdalomcsillapításra és narkolepszia ellen használt szerek (a cikk a Pregabalint és a Modafinilt nevezi meg) is hatásosak lehetnek a terápiában.