Helyzetjelentés, hétfő délután: most épp van TikTok Amerikában

01.20. · TECH

Az elmúlt napokban intenzív érzelmi hullámvasútra ültették fel a politikai nagyágyúk azokat az amerikaiakat, akik valamilyen szinten izgulnak a TikTok sorsáért – a kínai platform kb. 170 millió amerikai felhasználója közül többen életvitelszerűen űzik a közösségimédia-jelenlétet, közönségük pedig ennek is a sokszorosa.

Miután január 19-én, vasárnap a Joe Biden által jóváhagyott törvény és a Legfelsőbb Bíróság döntése értelmében, továbbá a várakozásoknak megfelelően sötétbe borult a TikTok az Egyesült Államokban, még aznap nagyot fordult a világ. Elnöki beiktatása előtt egy nappal ugyanis Donald Trump egy gyűlésen azt mondta a TikTokról: „Őszintén, nincs választásunk. Meg kell mentenünk.”

Hogy valami történt a háttérben, arról az is árulkodik, hogy a TikTok még a Trump-gyűlés előtt kénytelen volt üzenetet küldeni a felhasználóknak, miszerint „Trump elnök úr erőfeszítéseinek köszönhetően a TikTok visszatért az Egyesült Államokban”, mivel többen jelezték, hogy újra elérhető a platform böngészőből. Később a mobilapp működése is helyreállt azoknál, akik nem törölték, az alkalmazást ugyanis továbbra sem lehet letölteni – írja a Reuters.

A TikTok anyacége, a ByteDance közleményben köszönte meg Trumpnak, hogy biztosította a platform szolgáltatóit arról, hogy „nem kell büntetésel számolniuk azért, hogy több mint 170 millió amerikai számára biztosítják a TikTokot, és hogy lehetővé teszik több mint 7 millió kisvállalkozásnak, hogy boldoguljanak”.

Nem mindenki ért egyet Trump zavaros TikTok-politikájával. Miután a továbbra is erős Kína-ellenes politikát hirdető elnök jelezte, hogy megadná a TikToknak a 90 napos türelmi időt, hogy megegyezésre jusson egy amerikai vállalattal a helyi üzletág eladásáról, Tom Cotton és Pete Ricketts republikánus szenátorok közösen adtak ki közleményt. Ebben azt írják: „Most, hogy a törvény hatályba lépett, semmilyen jogi alap nincs a hatályba lépés dátumának bármiféle meghosszabbítására. Ahhoz, hogy a TikTok újra elérhető legyen a jövőben, a ByteDance-nek bele kell egyeznie egy olyan üzletbe, ami kielégíti a törvény minősített leválasztási feltételeit azáltal, hogy megszakít minden kapcsolatot a TikTok és a kommunista Kína között.”

Korábban szóba került, hogy Elon Musk veheti át az amerikai részleget, bár ezt a kínai vállalat cáfolta, de szombaton a Perplexity AI nevű, mesterséges intelligenciával felturbózott internetes keresőjéről ismert amerikai cég is bejelentkezett az amerikai TikTokért. Donald Trump hétfői beiktatásán mindenesetre a tervek szerint ott lesz Shou Zi Chew, a TikTok szingapúri vezérigazgatója, szóval hamarosan kiderülhet, mi lesz a platform sorsa Amerikában.