A vadon hercegnőjéről neveztek el egy frissen felfedezett halfajt

A kínai halászok már ismerték, de a tudomány előtt még ismeretlen volt a frissen felfedezett Branchiostegus sanae, amelyet Mijazaki Hajao 1997-ben bemutatott filmjének, A vadon hercegnőjének főszereplőjéről neveztek el. A névválasztásnak két oka van: az egyik a halon megfigyelhető vöröses színű, függőleges csíkozás (ami a Szan arcán lévő mintára emlékeztet), a másik pedig a faj leírását adó tanulmány vezető szerzője szerint a film környezetvédelmi üzenetéhez köthető.

„A vadon hercegnőjében Szant fiatal lányként farkasok nevelik el, miután a szülei magára hagyják, ezután Szan a vadon részének érzi magát, és küzd a védelméért. A film az ember és a természet komplex viszonyával foglalkozik, és a végső üzenete a harmóniában történő együttélés, a névválasztással mi is ezt szeretnénk közvetíteni” – magyarázta Haochen Huang.
A halpiacon találták
A kutatók egy tengeri halakat árusító webáruházban találtak rá az eddig azonosítatlan mélytengeri fajra, amelynek önállóságát a morfológiai mellett genetikai vizsgálatok is alátámasztottak. A japán folklórban a mononoke valamilyen természetfeletti szellemet jelent, a faj közkeletű kínai neve (鬼马头鱼; lófejű szellemhal) is hasonló tartalommal bír.

A faj leírásához öt példányt vizsgáltak meg, amelyeket Kínában, a Hszisha-szigetek és Hajnan között fogtak. Ez a Branchostegus nem egyetlen olyan ismert tagja, amelyen függőleges mintázat látható. A nembe mindössze 19 faj tartozik, 1990 óta csak három újat írtak le közülük, a legtöbbjük 20 és 200 méteres mélység között él, és a tengerfenéken táplálkozik.