Nukleáris hulladékot alakít árammá a legújabb fejlesztésű akkumulátor

Az Ohiói Állami Egyetem kutatói olyan új típusú akkumulátort fejlesztettek ki, amely képes a nukleáris hulladékból származó sugárzást elektromos árammá alakítani.
Az akkumulátor olyan speciális kristályokat használ, amelyek a sugárzás hatására felizzanak, majd napelemek segítségével a fényt energiává alakítják. A tesztek során egyelőre csak kisebb szenzorok működtetéséhez elegendő áramot sikerült termelni vele (cézium-137-tel 288 nanowattot, kobalt-60-nal 1,5 mikrowattot), de a kutatók szerint a technológia továbbfejlesztésével már több wattos teljesítményt is el lehet érni.
A kutatóknak persze nem az a céljuk, hogy minél több nukleáris hulladékot halmozzanak fel a háztartások; a technológiát elsősorban olyan kutatásokban (atomhulladék-tárolók, űrmissziók, mélytengeri kutatások) való felhasználásra tervezték, ahol a sugárzás már jelen van. Az atomreaktorokkal szemben az akkumulátor maga nem tartalmaz radioaktív anyagot, így azt biztonságosan meg lehet érinteni.
Bár az akkumulátor fejlesztése még korai stádiumban van, a kutatók szerint a méret és a felhasznált anyagok optimalizálásával még több energiát lehet majd vele termelni. Ha ez sikerül, akkor az ilyen hosszú élettartamú, karbantartást nem igénylő akkumulátorok szélsőséges környezetben is biztosíthatnak áramot anélkül, hogy további szennyezést okoznának.