A Donald Trump–Elon Musk vita veszélybe sodorja a SpaceX és a kormány együttműködését is

A Donald Trump elnök és a SpaceX alapítója, Elon Musk között csütörtökön kirobbant, nagy nyilvánosság előtt zajló vitának hatása lehet az amerikai űripar jövőjére is, írja a LiveScience.

A kommunikációs csata veszélybe sodorhatja a SpaceX több amerikai űrprogrammal kötött, 22 milliárd dollár értékű kormányzati szerződéseit, bár a tényleges összeg – amely titkos – ennél is jóval magasabb lehet.

Miután az elnök a Truth Social nevű közösségi média platformján azzal fenyegetőzött, hogy az Egyesült Államok felmondhatja a Musk cégeivel kötött kormányzati szerződéseket és a számukra odaítélt támogatásokat, a SpaceX vezérigazgatója azzal vágott vissza, hogy űrhajózási cége „azonnal megkezdi a Dragon űrhajó leszerelését”.

A SpaceX Falcon 9 rakéta és a Dragon űrhajó márciusban
Fotó: BRANDON BELL/AFP

Pár órával később ugyan, amikor egy követője arra szólította fel egy posztban, hogy „nyugodjon le", kiírta azt is, hogy „OK, nem fogjuk szétszerelni a Dragont". A vita kedden (június 3-án) kezdődött, amikor Musk a közösségi média platformján, az X-en élesen bírálta a kormány által javasolt adó- és kiadási törvényjavaslatot. Ez aztán csütörtökön közösségi média-szócsatává fajult, Musk egy ponton azt állította, hogy Trump neve szerepel a szexuális bűnöző Jeffrey Epsteinhez kapcsolódó, még nyilvánosságra nem hozott aktákban. Trump ezután azt közölte, hogy Musk „egyszerűen megőrült”, és a következőket írta: „A legegyszerűbb módja annak, hogy pénzt takarítsunk meg a költségvetésben, ha megszüntetjük Elon kormányzati támogatásait és szerződéseit. Meglepő, hogy Biden nem tette meg!”

A SpaceX Dragon kapszulája egy újrafelhasználható űrhajó, amely a SpaceX szerint akár hét utast és rakományt is képes szállítani. A NASA jelenleg ezt a kapszulát használja az űrhajósok szállítására a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), így ezeknek a kormányzati szerződéseknek a felmondása gyakorlatilag azt jelentené, hogy Amerika nem tud űrhajósokat juttatni a világűrbe.

A NASA más projektekben is nagymértékben támaszkodik a SpaceX-re. A 2027-re tervezett Artemis–3 misszió keretében amerikai űrhajósokat több mint 50 év után juttatnának a Holdra, a Starship Human Landing System (HLS) nevű holdkompjával.

A NASA négymilliárd dollárt fektet a Starship fejlesztésébe, és a szerződés felbontása komoly érvágás lenne a NASA-nak és így az Egyesült Államok teljes űrkutatási programjának.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás
link Forrás