A SpaceX újabb tesztrepülése is a rakétarendszer szétesésével végződött

A SpaceX Starship rakétája kedden Texasból indult az űrbe, de a tesztrepülés felénél kikerült az irányítás alól, anélkül, hogy elérte volna a legfontosabb tesztelési célokat - számol be a Reuters.
A 122 méter magas Starship rakétarendszer, amely Musk azon projektjének központi eleme, hogy embereket küldjön a Marsra, a SpaceX texasi Starbase űrbázisáról emelkedett a magasba, és ezúttal messzebb jutott, mint a két korábbi, januári és márciusi tesztrepülésen.

A problémák első jelei akkor mutatkoztak, amikor a Super Heavy első fokozat a tervezett lezuhanás helyett felrobbant a Mexikói-öböl fölött. Az élő közvetítésben az látszott, hogy a felső fokozatú űrhajó nem tudta kinyitni az ajtaját, hogy a Starlink műhold „szimulátorokat” tartalmazó hasznos rakományt kihelyezze.
Bár az űrhajó messzebbre jutott, mint az előző két kísérlet alkalmával, szivárgások keletkeztek, és irányíthatatlanul pörögni kezdett, miközben szuborbitális pályán haladt az űrben. Ezt követően, már irányíthatatlanul lépett vissza a Föld légkörébe, és végül széthullott.
„A Starshippel gyors, előre nem tervezett szétesés történt” – tette közzé a SpaceX az X-en, hozzátéve, hogy tanulni fognak a kudarcból. Elon Musk pedig eközben fogadkozott, hogy felgyorsítja a tempót: „A következő három repülés indítási ritmusa gyorsabb lesz, körülbelül három-négy hetente egy”.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: