Lezuhant a Resilience, így másodszorra sem jutott el a Holdra a japán ispace vállalat

Lezuhant a japán ispace magáncég holdszondája pénteken, miközben megkísérelte a leszállást a Hold felszínén. Ez az ispace második kudarcos holdra szállási kísérlete volt.

A repülésirányítók elvesztették a kapcsolatot a szondával, és amikor ezt nem sikerült helyreállítani, úgy döntöttek, hogy befejezik a küldetést, amelyet a tokiói székhelyű ispace néhány órával a történtek után hivatalosan is kudarcnak nyilvánított – adja hírül mások mellett az NPR.

A kommunikáció alig két perccel azelőtt szakadt meg, hogy az űrszonda a Holdra szállt volna, addig a terveknek megfelelően haladt a Hold körüli pályáról való leszállás.

Mint arról a Qubiten is beszámoltunk, a Resilience holdszonda a tervek alapján június 5-én, magyar idő szerint 21:17-kor szállt volna le az égitesten a Hold felénk néző oldalának északi csücskén, a Hidegség-tengerén (Mare Frigoris). Ez a mostani volt az ispace második próbálkozása a Holdon történő landolásra, miután két évvel ezelőtt egy szondájuk szoftverhiba miatt már kudarcot vallott – a cég illetékesei egyelőre nem tudták megmondani, vajon ugyanez a hiba lépett-e fel a mostani esetben is.

Az előzetes elemzések szerint a magasságmérésre szolgáló lézerrendszer nem működött a tervek szerint, és a leszállóegység túl gyorsan ereszkedett le – közölték a cég emberei.

A Resilience egy holdjárót vitt magával, hogy a holdporból mintát vegyen, valamint egy svéd alkotó által készített makett méretű házat is, amelyet az égitest felszínén akartak elhelyezni.

„Mivel jelenleg nincs kilátásunk a sikeres holdra szállásra, elsődleges feladatunk az eddig megszerzett telemetriai adatok gyors elemzése és az okok alapos kivizsgálása” – idézi az ispace honlapja Takeshi Hakamadát, a cég alapító-vezérigazgatóját. „A bizalom helyreállítására törekszünk azzal, hogy a vizsgálati eredményekről jelentést készítünk részvényeseink, partnereink, a kormányzati tisztviselőknek.”

A kereskedelmi űrvállalatok megjelenéséig, évtizedeken át államok versengtek a Hold meghódításáért. Csak öt országnak sikerült eljutnia a Holdra: Oroszországnak, az Egyesült Államoknak, Kínának, Indiának és Japánnak. Ezek közül csak az Egyesült Államok juttatott oda embereket: a NASA tizenkét űrhajósát 1969 és 1972 között.

A NASA jövőre négy űrhajóst tervez Hold körüli pályára küldeni. Ezt követné több mint fél évszázad után ismét egy emberes holdra szállás, a SpaceX Starship HLS holdkompjával. Kína is tervez holdra szállást saját űrhajósaival, 2030-ig.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás