Térképen a világ 29 megarégiója, köztük a Bécs-Budapest tengely

Jean Gottmann francia földrajztudós 1961-ben alkotta meg a modern „megalopolisz” fogalmát, ami egy ország közeli nagyvárosain átívelő óriási gazdasági egység.
Hatvan évvel ezelőtt az USA gazdasági adatait elemezve Gottmann észrevette, hogy a Bostontól Washingtonig elterülő közel 700 kilométeres szakaszon olyan gazdasági, kormányzati, pénzügyi erő koncentrálódik, ami szinte egyetlen gigantikus nagyvárosnak tekinthető, és ugyanilyen területet fedezett fel a Nagy-tavak körül, Chicagótól Pittsburghig (az ókori görögök a pelopponészoszi Árkádiát nevezték megalopolisznak).
Napjainkban a konurbáció már olyan léptékű, hogy határokon átívelő gigantikus méretű gazdasági egységekről beszélhetünk. 2008-ban néhány tudós, az amerikai Richard Florida és Tim Gulden, illetve a svéd Charlotta Mellander átnézték az éjszakai szatelitképeket, amiket összevetettek a gazdasági adatokkal, és az alábbi feltételek alapján rajzolták újra a megarégiók térképét:
- összefüggő éjszakai fények legalább két nagyvárossal,
- legalább ötmilliós összlakosság,
- legalább 300 milliárdos GDP PPP (a magyar kb. 330).
Ezen feltételek alapján 29 megarégiót találtak, amik az idei adatokkal frissítve az alábbi térképen láthatóak:

A megarégiók gazdasági ereje akkora, hogy a legnagyobbak top húszas országok lennének önmagukban, de a kisebbek, mint például a Bécs-Budapest régió is Svédországéhoz mérhető GDP-t termelnek.

További érdekes infografikákat itt találsz.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: