Hőhullám Stockholmban, árvizek Zágrábban – városokra bontották a klímaváltozás hatásait egy új tanulmányban
Háromféle klímaváltozási forgatókönyvet dolgoztak ki a University of Newcastle kutatói, de még a legalacsonyabb átlagos hőmérséklet-növedekedést és legalacsonyabb szén-dioxid-kibocsátást feltételező szcenárió is viszontagságos európai jövőt jósol a 2050-től 2100-ig tartó időszakra.
Az Environmental Research Letters legfrissebb számában publikált jelentés szerzőgárdája félszáz klímaprognózis elemzése után 571 európai város legfőbb veszélyforrásait (aszály, hőhullám és árvíz) vázolja.
Extrém szárazság
Szélsőséges szárazsággal leginkább a dél-európai városok lakói számolhatnak, de az aszály a szomszédságukat sem kíméli majd. A legenyhébb klímaváltozás is megduplázza majd a vízhiányos időszakok gyakoriságát, a legnagyobb mértékűvel azonban a mainál 14-szer többször fordulhat elő, hogy több hónapig csapadék nélkül marad egy-egy régió. A newcastle-i kutatók szerint
- Athén (Görögország)
- Lisszabon (Portugália)
- Madrid (Spanyolország)
- Nicosia (Ciprus)
- Szófia (Bulgária)
- Valleta (Málta)
készülhet a szárazság elleni harcra.
Hőhullám
A 2003 nyarán 70 ezer halálos áldozattal járó, 2010-ben pedig 50 ezer emberéletet követelő hőhullámok is egyre gyakoribbak lesznek a déli területeken, de Közép-Európa és Skandinávia lakóinak is be kell rendezkedniük a tartósan 29 Celsius-fok fölötti napi átlaghőmérsékletre, amikor éjszakára is marad a kánikula.
A jelentés szerint a hőhullámok kockázata az alábbi városokban a legnagyobb:
- Athén (Görögország)
- Nicosia (Ciprus)
- Prága (Csehország)
- Róma (Olaszország)
- Szófia (Bulgária)
- Stockholm (Svédország)
- Valletta (Málta)
- Bécs (Ausztria)
Áradások
A felmelegedésnek köszönhetően a felszíni vizek viselkedése, valamint a csapadékeloszlás sem marad a régi. A fokozódó árvízveszély leginkább az Egyesült Királyságot fenyegeti. A nagyvárosok, így London is egyre többször küzd majd a medréből kilépő folyókkal.
Az árvízi védekezés ezekben a városokban elodázhatatlan:
- Dublin (Írország)
- Helsinki (Finnország)
- Riga (Lettország)
- Vilnius (Litvánia)
- Zágráb (Horvátország)
A legmagasabb, akár 8 Celsius-fokos éves átlaghőmérséklet-növekedéssel számoló prognózis szerint Írországban az árvizek száma 115 százalékkal nőhet, míg Skóciában a növekedés aránya 77 százalékos, Wales-ben pedig 80 százalékos lehet.