Egyperces videóban foglalták össze a Föld elmúlt 1,8 milliárd évének történetét
A Csingtao városában található Kínai Óceán Egyetem vezetésével rekonstruálták a Föld lemeztektonikai történetét, egészen 1,8 milliárd évre visszamenőleg – ez az első alkalom, hogy egy ilyen hatalmas geológiai időszakot feltérképeztek. A kutatás példátlan betekintést nyújt a bolygó történetének 40 százalékába, és a kutatók videó formájában is bemutatják olyan ősi szuperkontinensek táncát, mint Gondwana, Pangea vagy Rodinia.
A kutatásban a földrészek változásai mellett azt is felfedték, hogy a hegyeket és óceánokat formáló kőzetlemezek mozgása kulcsszerepet játszott az olyan alapvető, az élethez nélkülözhetetlen elemek eloszlásában is, mint a DNS-be beépülő foszfor vagy a légköri nitrogén fehérjékké és aminosavakká alakításában segítő molibdén.
A tektonikus folyamatok ezek mellett a Föld éghajlatának szabályozásában is részt vesznek: a lemezek mozgásával a légkörnek kitetté váló kőzetek hosszú távon rengeteg szén-dioxidot tárolnak el.
A Föld ősi lemezmozgásának feltérképezése értékes információkat nyújthat a bolygó történetéről, így a lemeztektonika, a légköri kémia és az élet kialakulása közötti kapcsolatra is rámutathat. A nagyjából 2,5-1,5 milliárd évvel ezelőtt létezett Nuna (vagy Columbia, netán Hudsonland) nevű szuperkontinens például hozzájárulhatott a komplex élet kialakulásához szükséges tápanyagok elérhetőségéhez.
A kutatásnak ugyanakkor ennél gyakorlatiasabb hatása is lehet: segíthet a fiatalabb geológiai képződmények alatt rejtőző, fémekben gazdag érclelőhelyek felkutatásában. Az első eredmények kiértékelése után a kutatók folytatják a tektonikai őstörténet továbbgörgetését.
* * *
Minden eddiginél brutálisabb témával, a két és fél éve zajló ukrán háborúval, annak ukrán, orosz és globális hatásaival, valamint a béke esélyével foglalkozunk majd a szeptemberi, csak Qubit+ tagoknak meghirdetett, exkluzív tudományos estünkön, az immár kilencedik Qubit Live-on.
Velünk lesz Sz. Bíró Zoltán történész, Oroszország-szakértő, lapunk állandó szerzője, a Budapesti Corvinus Egyetem mesteroktatója, Rácz András hadtörténész, Oroszország-szakértő, a Német Külpolitikai Társaság (DGAP) vezető szakértője és Orbán Krisztián közgazdász, közíró, a globalizáció és a gazdasági világrend elemzője. A jegyek 24 óra alatt fogytak el, ha a következő eseményünkről nem szeretnél lemaradni, iratkozz fel mielőbb a Qubit+-ra!