A legvadabb sci-fi-ket idézi a fésűs medúzák most felfedezett öngyógyító technikája

Az élővilágban széles körben előforduló öngyógyítás minden korábban leírt formájától eltérő biológiai reparációról számolt be hétfőn az IFL Science.

A Current Biology folyóiratban október 7-én megjelent tanulmányban részletesen ismertetett evolúciós megoldással a bordásmedúzák rendszertani törzséhez sorolt, tengeri dió, illetve amerikai fésűs medúza néven ismert Mnemiopsis leidyi laboratóriumi populációja lepte meg Jokura Keit, az angol Exeteri Egyetem és a japán Okazaki Nemzeti Természettudományi Intézet tengerbiológusát.

Az amerikai fésűs medúza (Mnemiopsis leidy) hivatalos portréja
photo_camera Az amerikai fésűs medúza (Mnemiopsis leidy) hivatalos portréja Fotó: Marco Faasse/ World Register of Marine Species

A bordásmedúzák életmódját, szaporodási és táplálkozási szokásait tanulmányozó tengerbiológus az egyik rutinellenőrzésekor egy szokatlanul nagy méretű példányra figyelt fel, amelynek egy helyett két, jobb híján faroknak nevezett, a helyváltoztatást lehetővé tevő testnyúlványa volt, ráadásul dupla, apikális szervnek nevezett érzékszervi struktúrával navigált a tengervizes labortartályban. Kollégáival közös feltételezésük szerint a kettőződés akár egy eddig sosem látott túlélési megoldás is lehet.

Egymásba olvadó amerikai fésűs medúzák az izomösszehúzódás szinkronizálásának fázisában az Exeteri Egyetem labortartályában
photo_camera Egymásba olvadó amerikai fésűs medúzák az izomösszehúzódás szinkronizálásának fázisában az Exeteri Egyetem labortartályában Fotó: Mariana Rodriguez-Santiago

Kontrollkísérletként kimetszettek egy-egy darabot valamelyik példány testszövetéből és tízből kilencszer azt figyelték meg, hogy a sérült egyed szó szerint beleolvad egy egészséges fajtársába, az eggyé válás korai fázisaiban még látható duplázások pedig végül el is tűnnek.

A fúziót lehetővé tevő molekuláris szintű élettani mechanizmusokról közelebbit eddig még tudtak kideríteni a kutatók, annyi bizonyos az összeolvadás mindössze pár óra alatt lezajlik – legalábbis a zavartalan laboratóriumi körülmények között.

Az alábbi videóban látható a megfigyelt és a kontrollkísérletekkel igazolt folyamat.

link Forrás

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás
link Forrás
link Forrás