A serdülőkori kannabiszhasználat az agykéreg elvékonyodásához vezethet
A Montréali Egyetem és a város gyermekkórházának (CHU Saint-Justine) kutatói friss tanulmányukban arról írnak, hogy a kannabisz használata serdülőkorban az agykéreg elvékonyodásához vezethet. A Journal of Neuroscience folyóiratban publikált kutatás rámutatott, hogy a kannabisz pszichoaktív hatóanyaga, a tetrahidrokannabinol (THC) károsítja az idegsejtek közti kommunikációért felelős, faágszerűen elágazó nyúlványok, vagyis a dendriteket, ami az agykéreg bizonyos régióinak sorvadásához vezethet.
„Ha az agyat egy számítógéphez hasonlítjuk, a központi processzor szerepét az idegsejtek töltik be, amelyek minden információt a dendritek hálózatán, szinapszisokon keresztül kapnak meg. Tehát ha csökken a processzorba bevitt adatmennyiség a dendritek által, akkor az agynak nehezebb lesz új dolgokat tanulnia, emberekkel társalognia, megbirkóznia új helyzetekkel stb. Másképp fogalmazva, sebezhetőbbé teszi az agyat mindennel szemben, ami egy fiatal életében történhet”
– idézi az egyetem közleménye a kutatást vezető Tomas Paust idegtudomány- és pszichiátriaprofesszort.
A kutatók több módszer ötvözésével vizsgálták a THC hatását. MRI-felvételeken már korábban megfigyelték, hogy azoknak, akik 16 éves koruk előtt már kísérleteztek marihuánával, vékonyabb az agykérgük, de az MRI nem alkalmas a THC közvetlen hatásainak és az ok-okozati összefüggések részletes feltárására. Ezért a kutatók egereket is alkalmaztak, és kimutatták, hogy a THC az állatmodellekben is módosít bizonyos, az idegsejtek szerkezetét és működését befolyásoló géneket, ami végül az agykéreg egyes régióinak elvékonyodásához vezet.
Ezeket a géneket aztán az emberi alanyokban is megtalálták, ráadásul éppen azokban az agyi régiókban, amelyek a kannabiszt kipróbáló serdülőknél elvékonyodtak. Így nagy biztonsággal meg tudták állapítani, hogy az egerekben a THC által megcélzott gének módosulása okozta a fiatal embereknél is az agykéreg-elvékonyodást.