Barna bőre, kék szeme és göndör haja volt a csecsemőnek, aki 17 ezer évvel ezelőtt halt meg a mai Olaszország területén
1998-ban egy dél-olaszországi barlangban fedezték fel annak a Grotta delle Mura-i csecsemőnek elnevezett fiúnak a maradványait, akinek olyan jó állapotban maradtak fenn a csontjai, hogy abból a kutatók páratlan részletességgel fel tudták fejteni az életének részleteit.
A szénizotópos kormeghatározás szerint 16 910 és 17 320 év közé tehető (az egyszerűség kedvéért: kb. 17 ezer éves) a maradványok kora, vagyis a csecsemő még az utolsó jégkorszak alatt született – és halt meg idejekorán. A genetikai elemzés a csontból kinyert ősi DNS alapján kimutatta, hogy a 7,5-18 hónapos fiúnak sötét, göndör haja, kék szeme és barna bőre volt, ami az őskőkorszaki Európában nem számított ritka kombinációnak.
A vizsgálatokból még egészségügyi megállapításokat is tudtak tenni a szakértők. A csecsemő ezek szerint valószínűleg hipertrófiás kardiomiopátiában szenvedett, vagyis egy olyan betegségben, amelyben a szív izomszövetei megvastagodnak és elzárják a kiáramló vér útját – ez könnyen hozzájárulhatott korai halálához. A fogak elemzése során fiziológiai stresszre utaló jeleket is találtak, ami arra utal, hogy mind a csecsemő, mind az édesanyja egészségügyi és táplálkozási kihívásokkal küzdött.
A kutatók azt is kimutatták, hogy a gyerek szülei közeli rokonságban álltak egymással, valószínűleg első unokatestvérek lehettek, ami az őskőkorszakban ismereteink szerint még szokatlan volt, bár az újkőkorszak idején egyre jellemzőbbé vált.
A csecsemő genomjának rekonstruálásával az olasz kutatók továbbá bizonyítékot szolgáltattak a dél-olaszországi népességeltolódásokra, miszerint a kb. 20 ezer évvel ezelőtt véget ért utolsó glaciális maximumot követően a Balkán irányából vándoroltak csoportok a mai Olaszország déli része felé.
***
Rendkívül izgalmas témát, az alvás és az álmodás folyamatát, valamint ezeknek a memóriánkra, a biológiai óránkra, sőt az egészségünkre és a betegségeinkre gyakorolt hatását vizsgáljuk a novemberi, csak Qubit+ tagoknak meghirdetett, exkluzív tudományos estünkön, a tizedik Qubit Live-on.
Velünk lesz Bódizs Róbert pszichológus, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének kutatási igazgatóhelyettese, Fabó Dániel neurológus szakorvos, a Semmelweis Egyetem Idegsebészeti és Neurointervenciós Klinika Epilepszia Centrumának vezetője és Ella Krisztina molekuláris biológus, a Semmelweis Egyetem Élettani Intézetének kutatója. Ha nem szeretnél lemaradni, iratkozz fel mielőbb a Qubit+-ra!