Valaki arrébb rakta a britek legrégibb műholdját, de nem tudni ki, mikor és miért
Elmozdították pályájáról az Egyesült Királyság legrégebbi műholdját, egyelőre nem világos, hogy pontosan ki, mikor és miért. És az sem, hogy kinek a dolga lenne összeszedni.
A Skynet-1A-t 1969-ben indították útjára, alig néhány hónappal azután, hogy először léptek emberek a Holdra, és Afrika keleti partjai fölé pozícionálták, hogy a brit haderő számára továbbítson kommunikációs jeleket.
Amikor az űreszköz néhány évvel később leállt, a gravitáció várhatóan még keletebbre, az Indiai-óceán fölé vitte volna. Ma azonban a Skynet-1A különös módon egy fél bolygóval arrébb, 36 ezer kilométerrel az amerikai kontinens fölött helyezkedik el.
Az nem valószínű, hogy a féltonnás katonai berendezés egyszerűen csak elsodródott volna az eredeti helyétől – részletezi a BBC – tehát úgy tűnik, valamikor a ‘70-es évek folyamán parancsot kaphatott a hajtóművei beindítására, hogy nyugati irányba haladjon. Egyelőre azonban rejtély, hogy ki adta a parancsot, milyen felhatalmazással és miféle céllal.
Miközben persze az a kérdés is felmerül, hogy a Skynet-1A miért érdekes még mindig? Mégiscsak egy ötven évvel ezelőtti, mára űrszemétté vált műholdról beszélünk.
Dr. Stuart Eves űrkutatási tanácsadó a BBC-nek így világítja meg, miért lényeges a pozíciója: „Most egy úgynevezett gravitációs kútban van a nyugati hosszúság 105. fokán, és úgy bolyong ide-oda, mint egy üveggolyó a tál alján. És ez rendszeresen más műholdak mozgásához is közel hozza, így fennáll a veszély, hogy nekimegy valaminek. És mivel ez a mi műholdunk, még mindig felelősek vagyunk érte.”
A Skynet-1A-t az Egyesült Államokban gyártotta a ma már nem létező Philco Ford űrkutatási cég, és az amerikai légierő Delta rakétája juttatta az űrbe. Az első Skynet műhold forradalmi fejlesztést jelentett az Egyesült Királyság távközlési kapacitásai szempontjából, de technológiailag inkább volt amerikai, mint brit, mivel az Államok építette és indította el, majd a brit légierővel közösen működtette.
A Skynet-1A állapotáról hiányos naplók lelhetők csak fel. Ezek alapján a végső irányítás az amerikaiak kezében maradt, de 1977 júniusában szem elől vesztették a műholdat. Egy úgynevezett „űrtemetőbe” kellett volna helyezni, olyan, magasabban fekvő régióban, ahol nulla a kockázata annak, hogy aktív távközlési műholdakba ütközhet. Ez az elhelyezés ma már bevett gyakorlat, de a ‘70-es években nemigen törődtek az űr környezetvédelmével és fenntarthatóságával.
Ma azonban, amikor a világűr zsúfoltabb, már gondosabb a hozzáállás, a Skynet-1A pedig veszélyesen közel kerülhet a működő műholdakhoz. A BBC szerint itt az ideje, hogy a brit kormány eltávolítsa és biztonságosabb zónába helyezze, s mivel ma már nemcsak az alacsonyabban elhelyezkedő űrszemetet képesek összeszedni és máshová vinni, így ez a Skynet-1A magasságában is megoldható lenne.